Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rozmowa sam na sam z farmaceutą będzie wymogiem. Apteki przejdą rewolucję?
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 23.11.2019 01:00

Rozmowa sam na sam z farmaceutą będzie wymogiem. Apteki przejdą rewolucję?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Apteka musi mieć miejsce do wywiadu

Apteka z pomieszczeniem do przeprowadzania rozmów o stanie zdrowia pacjenta - to założenie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Jak podaje polskatimes.pl, projekt ustawy przewiduje, że w aptekach ma być prowadzona opieka farmaceutyczna oraz usługi farmaceutyczne. Tym samym aptekarzom zostaną przydzielone nowe obowiązki. Farmaceuci będą musieli przeprowadzać wywiady z pacjentami, konsultować z nimi badania, które powinni wykonać, a nawet wykonywać proste badania diagnostyczne, takie jak mierzenie ciśnienia.

Prywatność pacjenta jest najważniejsza

Według projektu ustawy wszystkie działania farmaceutów powinny być wykonywane z poszanowaniem intymności i godności osobistej pacjenta. Polska Times podaje, że według Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nowe przepisy mogą sprawić, że potrzebna będzie również nowelizacja przepisów, które regulują wymagania lokalowe aptek. Wtedy konieczne będzie stworzenie przepisów mówiących o wymogach utworzenia dodatkowych pomieszczeń, w których pacjenci mogliby w prywatnej atmosferze odpowiadać na pytania farmaceutów dotyczące ich stanu zdrowia.

Natomiast Marek Tomkow, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej nie uważa, żeby tworzenie dodatkowych pomieszczeń w aptekach było konieczne. Według niego wywiady z pacjentami można przeprowadzać chociażby w pomieszczeniach administracyjno-szkoleniowych, które już teraz obowiązkowo muszą mieścić się w aptekach.

Nowe obowiązki

Obowiązek opieki medycznej jest będzie dla farmaceutów nowym obowiązkiem. Interia przypomina, że projekt ustawy zakłada wprowadzenie opieki farmaceutycznej, czyli "świadczenia opieki zdrowotnej udzielanego przez farmaceutę posiadającego określone w ustawie kompetencje, którego celem jest zapewnienie ciągłego, profesjonalnego nadzoru nad farmakoterapią". Do tej pory farmaceuci nie byli zobligowani do doradztwa lekowego czy konsultacji z  pacjentami. Teraz ma się to zmienić.