Apteka musi posiadać pokój przeznaczony do wywiadu z pacjentem - tak zakłada projekt ustawy
Flickr/ fot. Monika
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Listopada 2019

Rozmowa sam na sam z farmaceutą będzie wymogiem. Apteki przejdą rewolucję?

Apteka będzie musiała posiadać pomieszczenie, w którym farmaceuci będą przeprowadzać prywatne rozmowy z pacjentami o ich zdrowiu. Chodzi o respektowanie prywatności klientów. Nowe zasady zostały wpisane do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Tym samym zmianie mogą też ulec przepisy regulujące wymogi lokalowe aptek.

Apteka musi mieć miejsce do wywiadu

Apteka z pomieszczeniem do przeprowadzania rozmów o stanie zdrowia pacjenta - to założenie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Jak podaje polskatimes.pl, projekt ustawy przewiduje, że w aptekach ma być prowadzona opieka farmaceutyczna oraz usługi farmaceutyczne. Tym samym aptekarzom zostaną przydzielone nowe obowiązki. Farmaceuci będą musieli przeprowadzać wywiady z pacjentami, konsultować z nimi badania, które powinni wykonać, a nawet wykonywać proste badania diagnostyczne, takie jak mierzenie ciśnienia.

Emerytura wyższa nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Decyduje jeden czynnikEmerytura wyższa nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Decyduje jeden czynnikCzytaj dalej

Prywatność pacjenta jest najważniejsza

Według projektu ustawy wszystkie działania farmaceutów powinny być wykonywane z poszanowaniem intymności i godności osobistej pacjenta. Polska Times podaje, że według Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego nowe przepisy mogą sprawić, że potrzebna będzie również nowelizacja przepisów, które regulują wymagania lokalowe aptek. Wtedy konieczne będzie stworzenie przepisów mówiących o wymogach utworzenia dodatkowych pomieszczeń, w których pacjenci mogliby w prywatnej atmosferze odpowiadać na pytania farmaceutów dotyczące ich stanu zdrowia.

Natomiast Marek Tomkow, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej nie uważa, żeby tworzenie dodatkowych pomieszczeń w aptekach było konieczne. Według niego wywiady z pacjentami można przeprowadzać chociażby w pomieszczeniach administracyjno-szkoleniowych, które już teraz obowiązkowo muszą mieścić się w aptekach.

Nowe obowiązki

Obowiązek opieki medycznej jest będzie dla farmaceutów nowym obowiązkiem. Interia przypomina, że projekt ustawy zakłada wprowadzenie opieki farmaceutycznej, czyli "świadczenia opieki zdrowotnej udzielanego przez farmaceutę posiadającego określone w ustawie kompetencje, którego celem jest zapewnienie ciągłego, profesjonalnego nadzoru nad farmakoterapią". Do tej pory farmaceuci nie byli zobligowani do doradztwa lekowego czy konsultacji z pacjentami. Teraz ma się to zmienić.

Przerwy techniczne w największych bankach. Odetną cię od pieniędzy na długie godzinyPrzerwy techniczne w największych bankach. Odetną cię od pieniędzy na długie godzinyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  2. Twórcy wielu hitów zawieszają koncertowanie do odwołania. Wszystko z troski o środowisko
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Kupujesz takie kasze gryczane? Lepiej ich nie jeść, mogą powodować raka
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News