Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Amerykanie chcą, aby Polska wstrzymała pracę nad jednym przepisem sądowym
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 29.06.2021 02:00

Amerykanie chcą, aby Polska wstrzymała pracę nad jednym przepisem sądowym

Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 15.08.2020. Spotkanie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza z przebywajacym w Polsce Sekretarzem Stanu USA Mikem Pompeo, w Palacu na Wodzie, w warszawskich Lazienkach Krolewskich.
East News, Jakub, Kamiński

Ned Price, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych apeluje do Polski o wstrzymanie prac nad nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego. Ma być ona ograniczeniem odzyskania mienia żydowskiego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu sprawa nowelizacji przepisów wywołała dyplomatyczną burzę

  • W jaki sposób zareagowali Amerykanie

  • W jaki sposób do zarzutów odniosła się strona polska

Mienie żydowskie bez możliwości odzyskania?

Ned Price o mienie żydowskie zaapelował na swoim koncie na Twitterze. "Wczorajsza decyzja polskiego parlamentu była krokiem w złym kierunku. Wzywamy Polskę, by nie posuwała tej ustawy do przodu" - napisał.

Dodał także, że amerykańska administracja wierzy w to, że uda się rozwiązać kwestie związane z mieniem żydowskim. Wszystko po to, aby zapewnić sprawiedliwość ofiarom Holocaustu.

Sprawa dotyczy nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U.2021.0.735 t.j.), która ma unieważnić dziką reprywatyzację. Przepisy mówią o uniemożliwieniu podważenia decyzji administracyjnej po upływie min. 30 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mienie żydowskie osią sporu

Na przepis natychmiast zareagował Izrael. Anna Kwiecień, posłanka z ramienia PiS w mediach społecznościowych zacytowała tamtejszą ambasadę. Placówka dyplomatyczna w Polsce miała uznać nowelizację za "niemoralne prawo". Izrael utrzymuje, że przepisy uniemożliwiają dochodzenie roszczeń wobec mienia żydowskiego.

W odpowiedzi na zarzuty polski resort dyplomacji opublikował oświadczenie, w którym podkreślił nieznajomość polskiej litery prawa przez stronę żydowską. Dodano, że wciąż można składać pozwy cywilne w owych sprawach.

Portal forsal.pl dodaje, że w sprawie zabrał głos charge d'affairs USA w Warszawie. Bix Aliu napisał list do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu.

Pomimo sprzeciwów, nowelizacja KPA trafi do Senatu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Polska USA świat