Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 500 plus na dentystę? Wiemy, co należy ci się od NFZ
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 13.04.2024 17:15

500 plus na dentystę? Wiemy, co należy ci się od NFZ

stomatolog
Fot. BiznesINFO

Jednym z problemów publicznej opieki zdrowotnej w Polsce jest to, że z pomocy stomatologicznej korzystamy już w zasadzie domyślnie prywatnie. Nawet mimo wysokich kosztów. Trudnością są oczywiście długie kolejki, jednak należy wziąć pod uwagę, że katalog usług refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest całkiem obszerny. 

Stomatolog w ramach NFZ

Pierwszą ważną informacją dotyczącą rozpoczęcia opieki lub leczenia stomatologicznego jest to, że do lekarza możemy się udać bez skierowania. Wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni, tj. mamy prawo do uzyskiwania świadczeń zdrowotnych.

Uiszczanie składek zdrowotnych to jeden warunek, ale drugim jest jeszcze odnalezienie stomatologa, który zawarł kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i świadczy usługi opłacone w jego ramach. Specjalistów oferujących świadczenie refundowane znaleźć można pod adresem gsl.nfz.gov.pl oraz terminyleczenia.nfz.gov.pl. Na drugiej stronie można także zapoznać się z terminami oczekiwania na przyjęcie.

Pobyt w sanatorium będzie droższy. Szykują się wysokie podwyżki

Dostępne usługi medyczne

W ramach refundowanych usług możemy odwiedzić stomatologa m.in. w celu zapobieganiu próchnicy. Profilaktyka obejmuje badanie stomatologiczne raz w roku, kontrolne badania trzy razy do roku oraz usunięcie kamienia nazębnego raz w roku. Warto zaznaczyć, że w przypadku wszystkich zabiegów stomatologicznych w ramach świadczenia przysługuje bezpłatne znieczulenie w postaci żelu lub sprayu, nasiękowe (nakłucie) lub przewodowe.

U stomatologów z podpisanym kontraktem z NFZ leczyć można także dziąsła i parodontozę. Dokonywane jest płukanie kieszonek dziąsłowych, aplikacja leków, leczenie zmian i chorób błony śluzowej, kiretaż (usunięcie płytki bakteryjnej i kamienia z kieszonek) oraz plastyka wędzidełek. W ramach NFZ można też otrzymać protezę zębową, lecz tylko, jeśli w jednym łuku brakuje co najmniej 5 zębów.

Lista dostępnych usług jest znacznie dłuższa, obejmuje m.in. zdjęcia RTG (2 w roku), leczenie próchnicy, leczenie chirurgiczne (m.in. usunięcie zębów,  tym ósemek, repozycja i unieruchomienie zwichniętej żuchwy, zakładanie szyn, zaopatrzenie rany), leczenie chorób przyzębia czy leczenie protetyczne. Szczegóły można znaleźć na stronie nfz.gov.pl.

Stomatolog NFZ da kobiet w ciąży

Należy pamiętać, że specjalną opieką są objęte kobiety w ciąży i połogu (do 42 dni po porodzie). Mogą one skorzystać z takich usług jak czasowe wypełnienie kanału zębów lub wypełnienie stałe, usunięcie żywej i martwej miazgi, leczenie kanałowe (2 i 3 kanały, także z zakażonymi kanałami z wypełnieniem), usunięcie złogów nazębnych oraz badań kontrolnych raz na 3 miesiące.