Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Liczba przypadków niepokojąco rośnie
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:23

Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Liczba przypadków niepokojąco rośnie

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od przyszłego roku zwolnienie lekarskie będzie można otrzymać również z powodu wypalenia zawodowego. Z roku na rok wzrasta bowiem liczba osób zmagająca się z zaburzeniami. Mimo tego eksperci już teraz ostrzegają, że L4 w tej formie może być nadużywane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakich celów, zdaniem ekspertów, może być wykorzystywane zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego

  • Ile zaświadczeń o zaburzeniach psychicznych wystawiono w 2020 r.

  • Czym jest wypalenie zawodowe

Zwolnienie lekarskie ze zmianami od 2022 r.

Zwolnienie lekarskie będzie przysługiwało z powodu wypalenia zawodowego. Dzięki temu pracownik, który odczuwa dyskomfort, będzie mógł skupić się na powrocie do najlepszej kondycji w dogodnych warunkach.

O tym, jak potrzebne jest zwolnienie lekarskie w rozszerzonej formule świadczą dane dotyczące zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Portal prawo.pl podaje, że w ubiegłym roku lekarze wystawili 1,5 mln zwolnień lekarskich z tych powodów, co stanowi aż 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń w sprawie niezdolności do pracy.

Jednak eksperci są podzieleni co do wdrożenia nowego prawa w praktyce. Mikołaj Zając, prezes Conperio, przyznał w rozmowie z portalem pulshr.pl, że diagnozowanie wypalenia zawodowego może być trudne.

Poza tym zwolnienie lekarskie może zachęcać do kolejnych nadużyć osoby, które bardzo długo zostają na L4 i generują tzw. absencję zawodową (patologiczną). Mimo że nie są zainteresowane wykonywaniem czynności zawodowych to i tak otrzymują pieniądze, a kolejna przesłanka uprawniająca do zwolnienia lekarskiego może być dodatkową zachętą.

Wypalenie zawodowe chorobą cywilizacyjną współczesnego społeczeństwa

Jednak z pewnością znajdzie się także grono osób, dla których zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego będzie jedyną drogą powrotu do dobrej kondycji. W 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wypalenie zawodowe za schorzenie zawodowe, które jest związane z bezrobociem i zatrudnieniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co tak naprawdę składa się na wypalenie zawodowe? Objawy mogą być złożone, a więc jest to zazwyczaj kwestia indywidualna. Jednak psychoterapeutka Klaudia Markowska tłumaczyła w rozmowie z Business Insider Polska, że schorzenie bazuje przede wszystkim na czterech obszarach działania człowieka - zdrowiu, zachowaniu, postawie i relacjach z ludźmi.

Osoba zmagająca się z wypaleniem zawodowym staje się cyniczna, agresywna lub wręcz przeciwnie - nieufna. W obszarze behawioralnym można dostrzec nasilającą się bezradność w obliczu drobnych problemów i stany lękowe.

Jednak tego typu zaburzenia mają także przełożenie na kondycję fizyczną. - Pracownik częściej zapada na infekcje, może zaostrzyć się u niego przebieg chorób przewlekłych (np. wrzodów, cukrzycy) - wyjaśniła psychoterapeutka. W ekstremalnych przypadkach mogą pojawić się nawet do prób samobójczych. Mniej rażące objawy to narzekanie czy nagminne spoglądanie na zegarek.

Zwolnienie lekarskie może okazać się niezbędne

Psychoterapeutka wskazuje, że wypalenie zawodowe ma różny przebieg i intensywność. Może zacząć się np. od przeziębienia czy senności. - Wtedy jest szansa, że pracownik może sam uporać się z tym stanem biorąc na przykład urlop - stwierdziła Markowska.

Jeśli nasilają się niekontrolowane wybuchy złości czy podejrzliwość, a pracownik zrywa długotrwałe umowy i ma problemy z zaufaniem to konieczna jest wizyta u specjalisty, po której - od przyszłego roku - będzie mógł otrzymać zwolnienie lekarskie, aby zająć się na poważnie swoim zdrowiem.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]