Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zwiększają liczbę kontroli. Zapukają również do Ciebie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.08.2023 20:08

Zwiększają liczbę kontroli. Zapukają również do Ciebie

Pukanie do drzwi
BiznesINFO

Jak wynika z doniesień medialnych, rośnie liczba przeprowadzanych kontroli w domach Polaków. Do starych poziomów sprzed lat wciąż daleko - a według niektórych ekspertów jest to wręcz niemożliwe.

Liczba kontroli w górę

Jak wynika z doniesień Business Insidera cytującego “Rzeczpospolitą”, rośnie liczba kontroli zwolnień lekarskich. Z danych za I półrocze 2023 roku wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził dokładnie 222,9 tys. kontroli.

Według statystyk, jest to wynik wyższy w porównaniu z I półroczem zeszłego roku o 6 proc. Wtedy liczba kontroli wyniosła 209,7 tys.

Powrót do starych poziomów nierealny

Jednakże na statystyce “dobre” informacje o wzrostach się kończą. Cytowana przez Business Insidera Rzeczpospolita podaje, że w I półroczu 2019 roku ZUS przeprowadził 324 tys. kontroli, a obecne wyniki nawet się nie zbliżyły do tego stanu.

Słowa cytowanego przez Rzeczpospolitą i Business Insidera Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich są jeszcze bardziej dosadne. Jego zdaniem, powrót do poziomów kontroli sprzed pandemii nie jest w ogóle możliwy. Przyczyną jest bowiem zmniejszająca się liczba kadr medycznych.

Liczby lekarzy maleją, jakość narzędzi rośnie

W efekcie, w ZUS występują "dwie prędkości”. Jednocześnie maleje liczba lekarzy orzeczników Zakładu oraz - jak wynika ze słów cytowanego przez Rzeczpospolitą i Business Insidera rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego - rośnie jakość narzędzi informatycznych Zakładu używanych do typowania zaświadczeń.

Ciekawą tezę postawił natomiast ekspert rynku pracy i emerytalny Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting w wypowiedzi podawanej przez Business Insidera. Uważa on bowiem, iż dla nadużywających zwolnień statystyki kontroli nie mają jakiegokolwiek znaczenia.