Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci dodatkowo 294,39 zł. Pieniądze czekają nie tylko na seniorów
Monika Majko
Monika Majko 12.09.2023 12:25

ZUS wypłaci dodatkowo 294,39 zł. Pieniądze czekają nie tylko na seniorów

pieniądze
Biznesinfo

Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, bez problemu mogą uzyskać dodatek pielęgnacyjny. Okazuje się jednak, że ze wsparcia mogą skorzystać także młodsi Polacy. Jaki jest warunek otrzymania dodatkowych pieniędzy?

Kto może uzyskać dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny z automatu należy się seniorom, którzy ukończyli 75. rok życia i mają uprawnienia do otrzymywania świadczeń emerytalno-rentowych. W takim przypadku emeryci nie muszą składać dodatkowych wniosków, by otrzymać świadczenie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że dodatek pielęgnacyjny mogą otrzymać również młodsi Polacy, bowiem zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 roku przysługuje on nie tylko osobom po 75. roku życia, ale również tym, które są niezdolne do pracy i samotnej egzystencji.

Abu otrzymać dodatek pielęgnacyjny przed 75. rokiem życia, należy posiadać specjalne orzeczenie wskazujące na niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Dokument ten może wydać jedynie lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Żona premiera na zakupach. Kupiła działki nad morzem za kilka milionów złotych

Jak otrzymać dodatek pielęgnacyjny przez 75. rokiem życia?

Do wniosku o dodatek pielęgnacyjny należy załączyć zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia, wypełniony przez lekarza orzecznika. Wnioskodawca ma miesiąc, aby zwrócić się z wypełnionym drukiem do ZUS. 

W wyjątkowych przypadkach potrzebny będzie jeszcze jeden dokument. Chodzi o pełnomocnictwo osoby ubiegającej się o dodatek pielęgnacyjny. Jest on potrzebny w przypadku, gdy  wniosek o świadczenie dostarcza ktoś z bliskich wnioskodawcy. Nie trzeba się jednak nim martwić, bowiem w tym wypadku wystarczy nawet odręcznie wypisane oświadczenie wraz z podpisem.

Kto nie otrzyma dodatku pielęgnacyjnego?

Istnieje jednak grupa Polaków, którzy nie otrzymają dodatku pielęgnacyjnego nawet jeśli ukończyły 75. rok życia, są na emeryturze i/lub wykazują całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Pieniądze ze świadczenia nie zostaną wypłacone w przypadku osób, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w trakcie miesiąca.

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie wypłacane regularnie co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą, a jego kwota podlega waloryzacji emerytur, odbywającej się rokrocznie w marcu. Obecnie wynosi on 294,39 zł.