Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy dostaną list od ZUS-u. Lepiej go nie przegapić
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 09.09.2023 11:12

Seniorzy dostaną list od ZUS-u. Lepiej go nie przegapić

ZUS, koperta, kobieta, pieniądze
BiznesInfo

„Fakt” podaje, że w ciągu najbliższych tygodni emeryci i renciści powinni spodziewać się listu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto go odebrać, bo Zakład wystosuje do seniorów ważne pismo.

ZUS będzie wysyłać listy

W tym roku 14-nastka wynosi 2650 zł brutto. Przelewy w takiej kwocie trafią do seniorów, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby, które otrzymują świadczenie powyżej tej kwoty, będą miały zmniejszaną „czternastkę” zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę". ZUS informuje, że minimalna kwota wypłaty to 50 zł brutto. Jak podaje „Fakt”, wkrótce ZUS zacznie wysyłać do seniorów listy, zawierające ważną informację dotyczącą dodatkowych pieniędzy.

Emeryci zobaczą w tym miesiącu więcej pieniędzy. Niektórzy już je dostali

Decyzja o przyznaniu świadczenia

Dziennik podaje, że emeryci i renciści najpierw otrzymają pieniądze, a w następnej kolejności decyzję o przyznaniu 14-nastki. To właśnie pisma z taką decyzją zaczną trafiać do seniorów już za kilka tygodni. Warto zapoznać się z ich treścią, a następnie porównać obie kwoty - wypłaconej dodatkowej emerytury i wymienionej w decyzji. Co w sytuacji, gdy pojawią się obawy, że kwota 14. emerytury została zaniżona? „Fakt” wyjaśnia, że najpierw warto wyjaśnić sprawę z ZUS. Następnym krokiem jest odwołanie do sądu pracy.

Kiedy "czternastki" trafią do seniorów?

Dodatkowe pieniądze już zaczęły trafiać do seniorów. Pierwsze wypłaty miały miejsce 1,5 i 6 września. Kolejne terminy przelewów to 10, 15, 20 i 25 września. „Czternastki są wypłacane w terminach wypłat emerytury lub renty” - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Tagi: ZUS Emerytura