Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rolnicy wykluczeni z emerytur stażowych? Pojawiły się wątpliwości
Monika Majko
Monika Majko 10.09.2023 17:59

Rolnicy wykluczeni z emerytur stażowych? Pojawiły się wątpliwości

pieniądze
Marek BAZAK/East News

Emerytury stażowe znów znalazły się w centrum uwagi. Tuż przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi Jarosław Kaczyński zapowiedział ich wprowadzenie. To wyczekiwane przez wielu Polaków rozwiązanie obejmuje jednak niewiele grup zawodowych. Czy należą do nich rolnicy?

Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych

- W 1980 r., w Porozumieniach Sierpniowych, była mowa o stażowych emeryturach. Długo to trwało, bo już przeszło 43 lata minęło od podpisania tych porozumień. Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn - zapowiedział prezes PiS na spotkaniu z wyborcami w Końskich.

Aktualnie w Sejmie są dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych. Projekt prezydencki zakłada dobrowolne przejście na emeryturę stażową po 39 latach pracy w odniesieniu do kobiet oraz po 44 latach pracy w przypadku mężczyzn. Projekt obywatelski z kolei wskazuje, że emerytura przysługiwać ma po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni). Oba czekają na uchwalenie od końca 2021 r., bowiem wcześniej weto zgłaszał ZUS. 

W obu projektach ustaw znaleźli się rolnicy

Do świadczenia zaliczałby się kapitał z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Powinna tam być zgromadzona taka pula, która umożliwiałaby wypłatę miesięcznej minimalnej emerytury, która obecnie wynosi 1588,44 zł z ZUS i 1429,60 zł z KRUS (przypomnijmy emerytura podstawowa to 90 proc. najniższej emerytury) - wyliczył na swoich łamach "Super Express".

Co ważne, w obu projektach ustaw znaleźli się rolnicy. Z wyliczeń KRUS wynika, że w 2022 r. o emerytury stażowe mogło się ubiegać ok. 7,7 tys. ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a w 2023 r. kolejne ok. 4,5 tys.

- I zgodnie z założeniami będzie można łączyć okresy związane z pracą na roli oraz na etacie - wskazał “SE”.

Dyskusja o emeryturach stażowych trwa

Z zapewnień rządu wynika, że projekty dotyczące emerytur stażowych mają być analizowane jesienią tego roku. Z kolei dopiero w czerwcu  podpisano porozumienie między rządem a związkowcami z NSZZ "Solidarność", które dotyczy m.in. podwyżek dla tzw. budżetówki oraz właśnie emerytur stażowych.

 

Źródło: Super Express