Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zostały dwa dni na dopełnienie ważnego obowiązku w ZUS. Trzeba dostarczyć dokumenty
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 29.09.2023 08:50

Zostały dwa dni na dopełnienie ważnego obowiązku w ZUS. Trzeba dostarczyć dokumenty

Pieniądze, kalendarz
BiznesInfo

Zostały tylko dwa dni, żeby do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostarczyć dokumenty wymagane do wypłaty konkretnego świadczenia. ZUS ostrzega, że w przeciwnym razie środki przepadną.

Masz czas do końca września

ZUS przypomina, że osoby, które pobierają rentę rodzinną, muszą pamiętać o złożeniu wniosku o jej dalszą wypłatę wraz z zaświadczeniem ze szkoły. Obowiązek dotyczy uczniów szkół ponadpodstawowych. - W przeciwnym razie stracą świadczenie - tłumaczy PAP rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski. Należy mieć na uwadze, że uczniowie, którzy taki dokument złożą w październiku, otrzymają rentę, ale pieniądze za wrzesień przepadną. Zakład wyjaśnia, że są pewne wyjątki.

3600 zł więcej w portfelu, wcześniejsza emerytura i renta wdowia. Sprawdzamy, jak partie walczą o głosy seniorów

Termin do końca września, ale są pewne wyjątki

Uczniowie, którzy ukończyli 16 lat, muszą pamiętać o złożeniu wniosku o dalszą wypłatę renty wraz z zaświadczeniem ze szkoły. Ten obowiązek najlepiej wypełnić do końca września, chyba, że 16 lat kończą w trakcie roku szkolnego - wtedy komplet dokumentów należy złożyć w miesiącu, w którym osiągają wymagany wiek.

Tysiące osób pobierają 3 tys. zł od ZUS-u. Istotny jest wiek.

Studenci

Należy mieć na uwadze, iż studenci, którzy kontynuują studia, wniosek i zaświadczenie składają do końca października. Natomiast maturzyści przyjęci na pierwszy rok studiów muszą do końca września złożyć wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia, a do końca października uzupełnić dokumentację o zaświadczenie z uczelni o ich rozpoczęciu.

Miliarderka z Ukrainy chce przejąć kolejną polską firmę. To duże przedsiębiorstwo z Pomorza.

Zwrot pieniędzy do ZUS

W momencie przerwania lub wcześniejszego zakończenia nauki, uczeń lub student pobierający rentę rodzinną, musi o tym fakcie poinformować ZUS. Inaczej czekają go przykre konsekwencje, bo nadpłaconą nienależną rentę rodzinną będzie później musiał zwrócić z odsetkami.

Tagi: ZUS