Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 1500 złotych dodatku dla seniorów. Dostanie każdy, wystarczy spełnić warunek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.09.2023 21:39

1500 złotych dodatku dla seniorów. Dostanie każdy, wystarczy spełnić warunek

Pieniądze dla seniorów
BiznesINFO

W sezonie wyborczym pojawia się wiele obietnic świadczeń i dodatków dla najstarszych mieszkańców Polski. Jednak w tym konkretnym przypadku seniorzy mogą liczyć na zastrzyk gotówki w wysokości 1000 zł. Co najważniejsze, pierwsze przelewy już miały miejsce.

Dodatek dla emerytów

Wiele propozycji przedstawianych przez partie polityczne w kampanii wyborczej dotyczy emerytów. Nic dziwnego - średnia kwota wypłaty dla seniorów nie jest imponująca, co zmusza niektórych do poszukiwania innych sposobów na dorobienie.

Jedni seniorzy po prostu nie przeszli jeszcze na emeryturę i pracują powyżej wieku emerytalnego. W ten sposób w górę idzie wysokość świadczenia, jakie będą otrzymywali po zakończeniu pracy zawodowej. Inni natomiast wolą załapać się na jak największą ilość dodatków.

Podwyższyli świadczenie

Jeden z takich dodatków jest bardzo atrakcyjny dla seniorów. Po ostatnich zmianach będzie on wynosił 1588,44 zł, co w połączeniu z emeryturą daje pokaźną sumę pieniędzy, nie mówiąc o innych dodatkach i świadczeniach.

Z informacji portalu Interia.pl wynika, że świadczenie to nie jest nowe. Zostało wprowadzone przez rząd Ewy Kopacz w marcu 2015 roku. Jego wysokość była uzależniona od kwoty najniższej emerytury - 5 lat temu była to kwota 402 zł brutto, od marca 2023 było to 565,67 zł, a w wyniku lipcowej podwyżki będzie ona równa najniższej emeryturze.

Bez wniosku, ale z warunkiem

Co najważniejsze, dodatek w wysokości minimalnej emerytury otrzymuje każdy z urzędu. Nie trzeba wysyłać żadnych wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy gminy, aby został on przyznany.

Jak jednak wskazuje Interia, jest jeden warunek otrzymania dodatku. Dana osoba musi posiadać status byłego opozycjonisty lub osoby represjonowanej w PRL. Do otrzymania statusu w pierwszym przypadku wymagana jest działalność w strukturach opozycyjnych przez minimum rok, zaś w drugim - minimum miesiąc w więzieniu za działalność przeciwko władzom komunistycznym. Po otrzymaniu statusu, dodatek wypłacany jest automatycznie.