Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Złe wieści dla seniorów. W październiku na ich konta wpłynie mniej pieniędzy z ZUS
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 27.09.2023 14:53

Złe wieści dla seniorów. W październiku na ich konta wpłynie mniej pieniędzy z ZUS

Pieniądze, dłoń, koperta z ZUS
BiznesInfo

Seniorzy są przyzwyczajeni do wysokości otrzymywanych emerytur i rent, dlatego skrupulatnie sprawdzają, czy ZUS wypłacił im wszystkie należności. Jednak co kilka miesięcy ich przelewy są znacznie wyższe, bo otrzymują dodatkowe roczne świadczenia pieniężne. Najstarsi Polacy powinni mieć na uwadze, że październikowe przelewy nie będą tak okazałe, jak miesiąc wcześniej.

Niższe przelewy z ZUS

Już w następnym tygodniu ZUS zacznie przelewać na konta emerytów październikowe świadczenia. Seniorzy powinni liczyć się z tym, że ich wysokość będzie się różnić od sum, jakie otrzymali we wrześniu. Wszystko za sprawą 14. emerytury.

Dostał horrendalnie wysoki rachunek za prąd. Miał zapłacić 8 tys. złotych

Wszystko za sprawą "czternastek"

Całkiem niedawno weszła w życie ustawa o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Przepisy wprowadziły na stałe wypłatę kolejnego, obok 13. emerytury, rocznego świadczenia pieniężnego. We wrześniu seniorzy otrzymali dodatkowe pieniądze w postaci 14. emerytury.

Z racji tego, że „czternastki” wypłacane są raz w roku, seniorzy nie otrzymają tego dodatku w październiku. Efektem będą dużo niższe przelewy z ZUS.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Ekspert tłumaczy, o czym należy pamiętać.

W jakiej wysokości były wypłacane "czternastki"?

Początkowo zapowiadano, że 14. emerytura będzie wynosiła 1588,44 zł brutto. Ostatecznie podjęto decyzję, że seniorzy otrzymają 2650 zł brutto. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w pełnej kwocie trafiło do seniorów, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty świadczenie ulegało zmniejszeniu zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Dodatkową emeryturę w pełnej wysokości otrzymało ok. 6,8 mln osób. - Wszystkie 14. emerytury zostały wypłacone na czas. Wszystko przebiegło sprawnie - przekazała w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Tagi: Emeryci ZUS