Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Ekspert tłumaczy, o czym należy pamiętać
Materiał Partnera
Materiał Partnera 26.09.2023 13:10

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Ekspert tłumaczy, o czym należy pamiętać

Umowa najmu, klucze
BiznesInfo

Obecnie wiele czynników takich jak m.in. rosnąca mobilność społeczna (podejmowanie studiów czy pracy w innej miejscowości) wpływa na to, że młodzi ludzie stają przed koniecznością zapewnienia sobie warunków lokalowych przez wynajem mieszkania. Dlatego też w tym artykule podpowiemy jak skonstruować umowę najmu tak, aby stworzyć dobry „plan działania”, zabezpieczyć interesy właściciela, ale i swoje, a także nie dać się oszukać. Zawiłości przepisów wyjaśnia r. pr. Sylwia Werpachowska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Sprawdź zgodność z ogłoszeniem

Przed podpisaniem umowy najmu dokładnie porównaj treść ogłoszenia z rzeczywistością. Zdarza się bowiem, że „zielona okolica” oznacza niewielki zaniedbany park z drugiej części budynku, a „przytulna sypialnia” jest ciasnym pokoikiem bez okna. Bardzo często wynajmujący lekko koloryzują ogłoszenia, co nie oznacza, że od razy musimy z rezygnować a wybranego mieszkania. Natomiast warto zwrócić uwagę na wszelkie rozbieżności, bo to może wpłynąć na możliwość negocjacji ceny najmu.

Mieszkańcy zdruzgotani. Kosmiczne podwyżki opłat, spółdzielnia się tłumaczy

Wiesz z kim podpisujesz umowę?

Upewnij się, że osoba, z którą podpisujesz umowę jest właścicielem mieszkania lub osobą uprawnioną do podpisania tej umowy. Bardzo ważne jest, by wiedzieć od kogo wynajmujemy mieszkanie. Zdarzają się sytuacje, że mieszkanie jest współwłasnością kilku osób, do tego skonfliktowanych i każdy na swoją rękę szuka najemców lub też posiada klucze do mieszkania, przedstawia się jako właściciel, pobiera zaliczkę – po czym znika. Dlatego też należy pamiętać, że potencjalny najemca zawsze ma prawo żądać od wynajmującego okazania aktu własności i odpisu z księgi wieczystej lub jej numeru do dalszej weryfikacji w Internecie. Jeśli wynajmujący nie jest właścicielem, tylko wynajmuje np. mieszkanie należące do babci – należy poprosić o okazanie pełnomocnictwa w formie pisemnej. Taka osoba zawsze powinna posiadać zgodę właściciela na możliwość najmu mieszkania, a najemca powinien mieć pewność, że osoba, z którą podpisuje umowę jest do tego uprawniona.

Małoletni chłopiec musiał spłacić dług mieszkaniowy matki. Nigdy nie mieszkał w tym lokalu.

Oznacz czas trwania najmu

Warto dokładnie oznaczyć datą początek oddania mieszkania najemcy do używania i nie jest to jednoznaczne z datą zawarcia umowy. W praktyce zdarza się, że najemca znalazł swoje idealne mieszkanie, ale chciałby je wynająć za jakiś czas, np. przyszły student tuż po otrzymaniu wyników matury znalazł swoje przyszłe lokum w wakacje, a będzie w nim mieszkał od października (jak już rozpocznie zajęcia). Umowa najmu może być na czas określony lub nieokreślony – jeśli nie oznaczymy dokładnie w umowie okresu trwania umowy, przyjmuje się, że zawarto umowę na czas nieokreślony.

Ustal szczegóły naprawiania szkód w mieszkaniu

Bardzo ważne jest, by w umowie określić dokładnie kto i za jakie usterki będzie odpowiadał – właściciel czy najemca. Chociaż ww. kwestie zostały określone w ustawie o ochronie praw lokatorów w art. 6a-6f, pierwszeństwo przed nimi mają ustalenia umowne. Można się umówić, że np. najemca będzie dokonywał pewnych konserwacji i napraw w zamian za niższy czynsz. Jeśli nie ustalimy tego w umowie, obowiązują ww. przepisy prawne. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych obowiązków najemcy i wynajmującego, wynikających z ustawy:

Obowiązki najemcy:

  • utrzymanie lokalu we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym,
  • naprawy i konserwacja podłóg, posadzek i wykładzin,
  • dbanie o drożność rur i naprawy w przewodzie odpływowym.

Obowiązki wynajmującego:

  • wymiana podłóg, posadzek i wykładzin,
  • wymiana grzejników,
  • naprawa instalacji wodociągowej, gazowej, wodociągowej, elektrycznej i ogrzewania.