Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w podatkach nadchodzą wielkimi krokami. Lista jest długa
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.06.2024 08:21

Zmiany w podatkach nadchodzą wielkimi krokami. Lista jest długa

pieniądze, Ministerstwo Finansów
Fot. materiały własne; East News/Michal Zebrowski

Szykują się wielkie zmiany w podatkach. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić modyfikacje, które wiele zmienią w tym, ile daniny płacić będą Polacy. Jedną z najważniejszych zmian będzie reforma podatku od nieruchomości. Niemniej rewolucja nie ominie również opłaty uzdrowiskowej, czy opłaty skarbowej. Wyjaśniamy.

Zmiany w podatkach, MF przygotowuje duży pakiet zmian

Ministerstwo Finansów przygotowuje się do wprowadzenia wielkich zmian w kwestii podatków. Na liście modyfikacji znaleźć można opłaty w podatku leśnym i rolnym, ale również w opłatach lokalnych, jak w przypadku opłaty uzdrowiskowej.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd wycofuje się z projektu emerytalnego. Podpis Andrzeja Dudy nie wystarczył

Jednym z najważniejszych planów resortu finansów jest poważna zmiana w podatku od nieruchomości. Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna, zmodyfikowana zostanie definicja budowli. Powodem są nieścisłości w kwestii garaży wielostanowiskowych, a to bezpośrednio wpłynie na zmianę stawki podatku.

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

Będą zmiany w opłacie uzdrowiskowej

Ministerstwo Finansów chce, aby ujednolicić opodatkowanie garaży wielostanowiskowych. Kluczowe będzie w tym przypadku skupienie się na definicji “budowli”, gdyż jest to źródłem problemu. Osoby mające miejsca parkingowe przypisane do lokalu mieszkalnego płacą mniejszy podatek niż osoby mające miejsca parkingowe w garażach wielostanowiskowych.

Kolejną zmianą zaplanowaną przez resort jest ingerowanie w opłatę uzdrowiskową oraz opłatę skarbową. Pierwsza z nich to opłata lokalna i jak wskazuje DGP, już niedługo możliwe będzie zobowiązanie inkasentów pobierających pieniądze do tworzenia obowiązkowej ewidencji osób, które muszą opłacić opłatę uzdrowiskową.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS wypłaci nawet 60 tys. zł. Konieczne złożenie wniosku

Natomiast zmiany w podatkach obejmujące opłatę skarbową mają skupić się na poprawie obiegu przekazywania informacji. Dodatkowo zniknąć mają wątpliwości dotyczące opłat za dokumenty elektroniczne.

Lista zmiana podatkach jest długa

Lista zmian w podatkach, jakie planie Ministerstwo Finansów jest jeszcze dłuższa. Urzędnicy pracują również nad modyfikacją podatku leśnego oraz podatku rolnego. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość zwalniania z podatków instytutów badawczych. Wykluczona zostanie możliwość prowadzenia przez nie tam działalności komercyjnej.