Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 18.06.2024 08:12

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

mężczyzna, drzwi
Fot. East News/Zofia I Marek Bazak

Kontrolerzy Poczty Polskiej ruszyli w teren. Już niedługo do twoich drzwi może zapukać urzędnik legitymujący się specjalnym dokumentem. Sprawdzi, czy płacisz abonament RTV. W czterech miesiącach 2024 r. kary liczone są w milionach.

Kontrolerzy Poczty Polskiej pukają do drzwi, powodem abonament RTV

Kontrola Poczty Polskiej w związku z opłacaniem abonamenty RTV ponownie staje się tematem numer jeden. Powodem jest akcja kontrolerów, którzy pukają do kolejnych drzwi. Szeroko zakrojona akcja nie jest przypadkowa.

ZOBACZ TAKŻE: Nie rejestrowała odbiornika, z jej konta wyparowało 1545,57 zł. Poszło o abonament RTV

Wielu Polaków świadomie unika płacenia abonamentu RTV. Kontrolerzy potwierdzili to, wystawiając kary liczone w milionach złotych. Jak podaje portal kb.pl, tylko w I kwartale 2024 r. wszczęto aż 5233 tytułów wykonawczych w związku z postępowaniem egzekucyjnych.

ZUS czeka tylko do 1 lipca. Urodzeni po 1968 r. muszą zdecydować

Kary za brak abonamentu RTV sypią się w milionach

Kary za brak opłacanego abonamentu RTV mimo posiadania telewizora lub radia stają się czymś powszechnym. Tylko do końca kwietnia urzędy skarbowe ściągnęły z ukaranych przez kontrolerów Poczty Polskiej niemal 6 milionów złotych.

Powodem kontroli Poczty Polskiej jest fakt, że zaledwie nieco ponad 30 proc. Polaków decyduje się na opłacanie abonamentu RTV. Wpływy z tej obowiązkowej daniny są zdecydowanie niższe, niż powinny być. Niemniej problemem dla Skarbu Państwa jest to, iż na cały kraj zatrudnionych jest zaledwie kilkudziesięciu kontrolerów. Oznacza to, iż trudno sprawdzić większość osób zobowiązanych do opłaty abonamentu RTV.

Tak poznasz kontorlera Poczty Polskiej

Jak rozpoznać, że puka do ciebie kontroler Poczty Polskiej? Trzeba zwrócić uwagę na konkretne szczegóły. To właśnie one potwierdzają, iż kontrolę przeprowadza prawdziwy pracownik Centrum Obsługi Finansowej.

ZOBACZ TAKŻE: Wyszedł z domu na L4, ZUS przysłał kontrole. Finał sprawy zaskakuje

Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty. Osoba kontrolowana powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników rtv lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych - czytamy w specjalnym komunikacie Poczty Polskiej na temat abonamentu RTV.