Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiany w emeryturach. Lada dzień ruszą wzmożone kontrole PIP
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.12.2023 16:18

Zmiany w emeryturach. Lada dzień ruszą wzmożone kontrole PIP

pukanie do drzwi
BiznesINFO

Wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym 2024 roku kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy będą mieli ręce pełne roboty. “Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że już od stycznia ruszą wzmożone kontrole związane z ostatnimi zmianami w prawie. Chodzi o podpisaną przez prezydenta nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Zgodnie z nią, grono osób uprawnionych do takich świadczeń znacznie się zwiększy.

Po nowym roku ruszą kontrole PIP

“Dziennik Gazeta Prawna” zastanawia się, czy zapowiedziane przez Państwową Inspekcję Pracy kontrole będą miały pro-, czy też antypracowniczy charakter, nakierowany na zakwestionowanie tego, czy ktoś rzeczywiście pracuje w szczególnych warunkach.

Nie bez znaczenia jest przy tym to, że od stycznia br. PIP zyskał nowe uprawnienia dotyczące kontrolowania stanowisk, na których wykonywane są właśnie prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Gazeta o komentarz poprosiła także ekspertów, którzy uważają, że pracownicy PIP skupią się w tej materii głównie na ustaleniu faktów, a to może powodować dodatkowe obciążenia dla pracodawców.

- Szczególnie, jeśli spodziewamy się napływu skarg od pracowników dochodzących, czy sprawdzających swoje uprawnienia - czytamy.

Zacznie się w środę. Polacy ruszą do Dino, wielkie obniżki przed świętami

Emerytury pomostowe obejmą więcej osób

Zgodnie z jeszcze obowiązującymi przepisami, emerytury pomostowe mogą pobierać osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 roku.

ZOBACZ: Jednorazowe "400 plus" dla emerytów już na początku roku. Skorzysta wiele osób w Polsce

W sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał jednak nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, uchylającą wygasający charakter tego świadczenia. O takie zmiany walczyli związkowcy z NSZZ “Solidarność” i była to obietnica dana im przez rząd.

Szacuje się, że na emerytury pomostowe w 2024 roku przejdzie ok. 7,3 tys. osób, podczas gdy pod koniec czerwca br. łącznie pobierało je 40,8 tys. osób.

Polacy coraz chętnie piszą skargi do PIP

Jeśli chodzi o same skargi do Państwowej Inspekcji Pracy, Polacy coraz chętniej je składają. Tylko w 2022 roku złożono ich ponad 50 tys., co stanowiło wzrost o 5,3 tys. w stosunku do poprzedniego roku.

Skargi te najczęściej dotyczyły problemów z wypłatami wynagrodzeń, ale także konieczności uznania stosunku pracy i problemów z wymiarem czasu pracy.

ZOBACZ: ZUS ostrzega emerytów. Jeśli nie dopilnujesz tego terminu, możesz nie otrzymać pieniędzy

Na początku 2023 roku PIP planował zwiększyć w ciągu kolejnych 12 miesięcy ilość kontroli do aż 60 tys. W ramach niektórych zadań różnymi formami działań prewencyjno-promocyjnych chciano objąć przynajmniej 35 tys. podmiotów.

Źródło: money.pl, DGP

Tagi: Praca kontrola