Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wypłata odsetek dla tysięcy emerytów z tego rocznika. Jest już przygotowany projekt ustawy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.12.2023 10:52

Wypłata odsetek dla tysięcy emerytów z tego rocznika. Jest już przygotowany projekt ustawy

Pieniądze
Pixabay/gosiak1980

Senat stanął po stronie seniorów i skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący wypłaty odsetek dla osób urodzonych w 1953 roku. Okazuje się, że na pieniądze będzie mogło liczyć aż około 44 tys. osób. 

Emeryci z 1953 pobierali niższe świadczenia

Projekt ustawy jest rezultatem petycji, która została złożona do Senatu w 2022 roku. Regulacja dotyczy osób, które urodziły się w 1953 r. i przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 20213 r. Wtedy wysokość emerytury seniora, który osiągnął wiek emerytalny była zmniejszana o wypłacone do tej pory emerytury wcześniejsze.  

Czy trzeba odblokować telefon na polecenie policjanta? Każdy powinien to wiedzieć

Wnioski o wyrównanie świadczenia

W 2020 roku została wprowadzona możliwość ponownego obliczenia emerytury, tym razem już bez pomniejszania świadczenia o kwotę pobranych emerytur wcześniejszych. Ta regulacja objęła kobiety i mężczyzn urodzonych w 1953 roku. Do 11 stycznia 2021 roku można było składać wnioski o wyrównanie świadczenia. 

Zobacz też: Masz ten specyficzny symbol na dowodzie osobistym? Możesz dzięki niemu sporo zyskać
 

Senat stanął po stronie seniorów

Okazuje się, że Senat postanowił stanąć po stronie seniorów i skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący wypłat odsetek seniorom urodzonym w 1953 roku, którzy otrzymywali niższe świadczenia z powodu niekorzystnych przepisów. Za skierowaniem projektu nowelizacji ustawy do Sejmu opowiedziało się 53 senatorów, nikt nie był przeciw, a wstrzymało się 41 osób. Regulacja ma objąć około 44 tys. emerytów, a kosztować będzie aż 168 mln złotych.

Tagi: Odsetki Senat