Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Czy trzeba odblokować telefon na polecenie policjanta? Każdy powinien to wiedzieć
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.12.2023 18:09

Czy trzeba odblokować telefon na polecenie policjanta? Każdy powinien to wiedzieć

policjanci
Lubuska Policja (zdj. ilustracyjne)

Nagrywanie interwencji policjantów staje się coraz bardziej popularniejszą metodą dokumentacji działań funkcjonariuszy. Problem pojawia się jednak, gdy policjant zacznie żądać pewnych rzeczy od nagrywającego. Czy w takim wypadku trzeba wykonywać polecenia?

Nagrywanie interwencji policji

Wraz z rozpowszechnieniem telefonów komórkowych, unowocześnieniu urządzeń oraz rozwojem mediów społecznościowych, dokumentowanie interwencji policjantów stało się normalną rzeczą. Powstaje coraz więcej zdjęć i filmów uwieczniających działania policji.

Jak podaje serwis wiadomosci.onet.pl, sama dokumentacja działań policjantów oczywiście jest legalna. Nie może jedynie utrudniać przeprowadzania przez nich czynności - za to grozi bowiem kara do 3 lat pozbawienia wolności.

ZUS wydał pilny komunikat. Chodzi o wyrównanie świadczenia 500 plus

Co zrobić, gdy policjant każe odblokować telefon?

Wiele osób może uznać, że w przypadku wydania przez policjanta polecenia odblokowania telefonu - którym np. wykonano nagranie - musi polecenie wypełnić. Teoretycznie mogłoby to bowiem zostać uznane za “utrudnianie czynności”. Faktyczny stan prawny jest jednak zupełnie inny.

Obywatel, który otrzymał żądanie odblokowania telefonu od policjanta, w ogóle nie musi go wypełniać. Chodzi tu bowiem o kwestię, że osoba oskarżona nie musi dowodzić swojej niewinności bądź dostarczać dowodów na swoją winę - wynika ona z zapisów Kodeksu karnego. Telefon może jednak zostać skonfiskowany - wymagana jest do tego uprzednia zgoda wydana przez prokuratora bądź uznanie przez policjantów, że doszło do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

Co zrobić, gdy policjant zabrał telefon?

Jeżeli jednak policjanci zatrzymali telefon danej osobie, to w przypadku podejrzeń o złamaniu przez nich prawa należy napisać wniosek do sądu o sprawdzenie akcji policjantów. Wskazana interwencja po takim wniosku zostanie zbadana pod kątem działania funkcjonariuszy w ramach prawa.

Wykazanie faktycznego złamania przepisów to doskonałe wieści dla danego obywatela, nie tylko ze względu na odzyskanie sprzętu elektronicznego. Może on bowiem uzyskać odszkodowanie za poniesione w danym okresie straty moralne.

źródło: wiadomosci.onet.pl