biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zespół Brzoski zrewolucjonizuje ZUS i położy kres biurokracji. Lista zmian jest długa
Julia Bogucka
Julia Bogucka 30.04.2025 21:52

Zespół Brzoski zrewolucjonizuje ZUS i położy kres biurokracji. Lista zmian jest długa

Brzoska ZUS
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zespół deregulacyjny na czele z Rafałem Brzoską od lutego pracuje nad propozycjami, które mają na celu usprawnienie polskiej gospodarki. Lista jest bardzo długa, łącznie na ten moment powstało ponad 200 pomysłów. Teraz na jaw wyszły kolejne, które mają usprawnić funkcjonowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To może być rewolucja.

Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski pracuje w najlepsze

W lutym 2025 roku premier Donald Tusk zdecydował o konieczności powołania specjalnego zespołu deregulacyjnego, który miałby się zająć sprawami gospodarczymi Polski. Jak to określił, w ten sposób ma dojść do powstania aktów prawnych zakładających "uwolnienie gospodarki, uwolnienie waszego czasu i waszych portfeli od niepotrzebnych ciężarów".

Jeśli mówimy o energii, która drzemie w ludziach, musimy podkreślić jedną rzecz - deregulację. Musimy przejść od sloganów do konkretnych decyzji. Deregulacja jest warunkiem sine qua non sukcesu inwestycyjnego i zdolności konkurencyjnej Polski w Europie i Europy z całym światem. Nie wyobrażam sobie, żeby ta deregulacja, która ma uwolnić przestrzeń dla polskich przedsiębiorców była procesem urzędniczym - powiedział Donald Tusk podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych.

tusk i brzoska.jpg
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Już wkrótce później okazało się, że na czele zespołu deregulacyjnego stanie Rafał Brzoska, prezes InPostu. Od początku było jasne, że nie jest to na stałe, a w drugiej połowie kwietnia dowiedzieliśmy się, kiedy ustąpi z tego stanowiska. Będzie je piastował do końca maja 2025 roku. Przez ten czas zespół “SprawdzaMY” zaproponował dziesiątki rozwiązań, a część z nich została już skierowana do rządu. Teraz światło dzienne ujrzały kolejne pomysły.

Patryk Wołosz, Andrzej Domański
Dług Polski przekroczy krytyczną granicę. Konstytucja do zmiany?
Kto zostanie następnym papieżem? Bukmacherzy już typują faworytów. Padło konkretne nazwisko Brutalny atak w gabinecie lekarskim. Minister Bodnar ujawnił, kto zabił ortopedę z Krakowa

Te propozycje zespołu Brzoski już trafiły do rządu

Dotychczas zespół ds. deregulacji przygotował 260 propozycji zmian, z czego 202 zostały już przekazanych do rozpatrzenia przez stronę rządową, a 122 znajdują się na etapie wdrażania. Najwięcej z tych inicjatyw skupia się wokół siedmiu kluczowych obszarów: ochrony zdrowia i wsparcia osób z niepełnosprawnościami, uproszczeń podatkowych i poprawy płynności finansowej dla małych i średnich firm, usprawnienia pracy sądów, rozwoju cyfryzacji i innowacji, zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i obniżenia kosztów energii, dostosowania unijnych regulacji oraz kwestii związanych z obronnością i bezpieczeństwem kraju.

brzoska zespół.jpg
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Pierwszy pakiet uproszczeń ma objąć zmiany w przepisach podatkowych. Przewidziano wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika w kontaktach z fiskusem oraz rezygnację z karania prawników i księgowych za błędy, które nie były wynikiem celowego działania. Postępowania karno-skarbowe będą mogły zawieszać bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego tylko w przypadku kwot przekraczających milion złotych. Dodatkowo, jeśli kontrola skarbowa potrwa dłużej niż sześć miesięcy, nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Planuje się również zmniejszenie częstotliwości kontroli firm o połowę.

Kolejną nowością ma być dobrowolna certyfikacja firm uczestniczących w zamówieniach publicznych. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na taki certyfikat, nie będą musieli każdorazowo składać pełnej dokumentacji przy przystępowaniu do przetargów. Ułatwienie to ma zachęcić więcej firm do udziału w postępowaniach, które obecnie często kończą się zgłoszeniem tylko jednego oferenta.

Teraz w mediach przekazano informacje o kolejnych zmianach w zakresie funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które zostały przygotowane przez inicjatywę “SprawdzaMY”.

Zobacz: Pochwalił Putina i wyszedł na papierosa. Afera po debacie prezydenckiej: “Goń Rusoluba” – Kim jest Maciej Maciak?

Zespół Brzoski zrewolucjonizuje ZUS

Zespół ds. deregulacji zaproponował szereg uproszczeń, które mają odciążyć przedsiębiorców i instytucje z nadmiernych obowiązków biurokratycznych. Jedną z kluczowych zmian ma być zastąpienie osobnych raportów przesyłanych do ZUS i GUS jednym, wspólnym dokumentem. Ma to przynieść znaczną oszczędność czasu i kosztów. Podobne uproszczenie ma dotyczyć raportowania emisji CO2 — przedsiębiorstwa miałyby przesyłać dane tylko do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, z jednoczesną możliwością uiszczania opłat środowiskowych.

Kolejne rozwiązania mają zlikwidować zbędne formalności związane z ZUS-em, np. zniesienie obowiązku dostarczania zaświadczeń RP-7 przy składaniu wniosku o rentę czy corocznego informowania o dochodach przez emerytów i rencistów, ponieważ ZUS i tak dysponuje tymi danymi na podstawie miesięcznych deklaracji.

Zaproponowano również utworzenie cyfrowej bazy danych, która pozwoli firmom szybko i bezpiecznie weryfikować dokumenty takie jak prawo jazdy, dowody osobiste czy dyplomy — oczywiście za zgodą zainteresowanego i z użyciem narzędzi takich jak profil zaufany czy aplikacja mObywatel.

W ramach cyfryzacji ma również powstać Jednolity Plik Ubezpieczeniowy (JPU), a ZUS miałby samodzielnie ustalać podstawy składek i ich wysokość, przejmując te obowiązki od pracodawców. Jak wyjaśniono, automatyzacja tych procesów zmniejszy ryzyko błędów, skróci czas potrzebny na przyznanie świadczeń i zmniejszy koszty administracyjne po stronie firm.

W nowym pakiecie deregulacyjnym znalazły się też zmiany w Polskim Ładzie, które mają umożliwić polskim firmom większą elastyczność i ułatwić konkurowanie z przedsiębiorstwami z innych państw Unii Europejskiej. Inne zapisy obejmują uproszczenia w procedurach związanych z wypadkami przy pracy, uelastycznienie ubezpieczeń komunikacyjnych i możliwość zawierania umów ubezpieczeniowych drogą elektroniczną — przez e-mail, SMS lub aplikację, bez konieczności podpisywania papierowych dokumentów.

Biurokracja, z którą mierzą się dziś obywatele i przedsiębiorcy, jest ogromna. Nadszedł czas, żeby to zmienić – podkreślił Rafał Brzoska, pełnomocnik ds. deregulacji cytowany w komunikacie.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: