Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zasiłek przedemerytalny. Przegapisz termin i pieniądze przepadną, trzeba wiedzieć
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.11.2023 15:35

Zasiłek przedemerytalny. Przegapisz termin i pieniądze przepadną, trzeba wiedzieć

Pieniądze na stole
BiznesINFO

W sytuacji problemów finansowych każde pieniądze mogą być na wagę złota. Jeden z zasiłków jest w ten sposób dosłownie nieocenioną pomocą dla wielu osób - wystarczy jednak przegapić termin, aby go utracić.

W problematycznej sytuacji

Bardzo często zdarza się, że w momencie, gdy do emerytury zostało naprawdę niewiele czasu, wydarza się coś zupełnie nieoczekiwanego. Efektem takiej sytuacji może niestety być gwałtowne pogorszenie sytuacji, w której dana osoba się znajduje.

Wiele osób zaczyna w takiej chwili pilnie poszukiwać dodatkowych źródeł pieniędzy. Niektórzy kierują się w stronę pożyczek, myśląc, że dociągną dzięki nim do emerytury i zaczną nią spłacać zaległości finansowe.

Nadchodzi waloryzacja dodatków dla emerytów. Wiadomo, ile wyniosą podwyżki

Pieniądze z zasiłku

Jak jednak wynika z informacji portalu wiadomosci.radiozet.pl, jest znacznie lepsze i bezpieczniejsze wyjście z kłopotliwej sytuacji. Jest nim konkretnie zasiłek przedemerytalny, który wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wspomniany zasiłek jest świadczeniem wypłacanym co miesiąc i podlega waloryzacji. Jego obecna kwota brutto wynosi dokładnie 1600,70 zł, co przekłada się na 1350,70 zł na rękę. Mogą go uzyskać te osoby, które przez minimum 180 dni pobierały zasiłek dla bezrobotnych oraz nie odmówiły pracy zarobkowej bez uzasadnionej przyczyny.

Są warunki do spełnienia

Osoba, która wypełnia warunek 180 dni nałożony przez ZUS, musi jeszcze spełnić inne obwarowania spowodowane przepisami prawnymi. Świadczenie mogą otrzymać ci bezrobotni, którzy m.in.:

  • zostali zwolnieni z pracy przez pracodawcę po min. pół roku zatrudnienia (nie musi być nieprzerwany); 
  • prowadzili firmę, która upadła, ale działała przez min. 24 miesiące; 
  • ZUS przestał wypłacać rentę z tytułu niezdolności do pracy po min. 5 latach nieprzerwanego pobierania;
  • zasiłki z tytułu opieki wygasły z przyczyn niezależnych po nieprzerwanym okresie pobierania wynoszącym min. 365 dni.

Bardzo ważne we wszystkich przypadkach są jednak daty. W przypadku osób, które utraciły prawo do wspomnianych wyżej rent, trzeba się zarejestrować w urzędzie do 30 dni od utraty prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub 60 dni od utraty zasiłków z tytułu opieki. We wszystkich przypadkach wniosek trzeba złożyć w ciągu 30 dni od momentu wydania dokumentów przez Urząd Pracy.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl