Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak sprawdzić zaległości w ZUS? Jest na to prosty sposób
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.11.2023 19:24

Jak sprawdzić zaległości w ZUS? Jest na to prosty sposób

ZUS-koperta-pieniadze-gotowka
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Prowadzenie własnej firmy niesie za sobą wiele korzyści, ale wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością i wieloma obowiązkami. Wymaga m.in. pewności siebie, determinacji, kreatywności czy dobrej samoorganizacji objawiającej się, chociażby regulowaniem różnych należności na czas. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek opłacać do ZUS składki z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej – przypomina Interia Biznes. Jak sprawdzić, czy występują w tym przypadku jakieś zaległości?

Jak sprawdzić, czy mam zaległości w ZUS?

Pierwszy krok jest dość prosty: wystarczy wejść na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS. Trzeba wybrać "Panel płatnika", następnie otworzyć zakładkę "Należne składki i wpłaty" i kolumnę "saldo WN". To właśnie w tym miejscu znajdują się informacje o zaległościach z tytułu nieopłacanych składek wraz z odsetkami.

Lidl wprowadza rewolucyjne zmiany. Wielu klientów czeka miła niespodzianka Chiński gigant chce przejąć Media Markt. "Europę zaleje fala taniej elektroniki"

Co, jeśli nie zapłacę składek do ZUS? Konsekwencje są poważne

Jeśli przedsiębiorca z jakichś powodów nie zapłacił w terminie, to pierwszą konsekwencją jest konieczność spłaty odsetek. ZUS nalicza je za zwłokę od 36 zł, mnożąc kwotę zaległej składki za dany miesiąc przez liczbę dni zwłoki przez aktualną roczną stawkę procentową odsetek za zwłokę. Otrzymany iloczyn dzieli przez 365 x 100.

Natomiast, jeśli właściciel firmy notorycznie uchyla się od obowiązku opłacenia składek, to ZUS może nałożyć na niego grzywnę oraz rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Grozi ono zajęciem majątku zarówno samego przedsiębiorstwa, jak i jego właściciela. Poza tym, zaległości z tytułu niepłacenia składek mogą skutkować również utratą prawa do zasiłku macierzyńskiego/chorobowego lub brakiem możliwości ubiegania się o dofinansowanie.

Mam zadłużenie w ZUS. Co mogę z tym zrobić?

Jeśli zaległości są niewielkie, to dłużnik może je spłacić wraz z bieżącymi składkami. W przypadku, gdy chodzi o większą kwotę, można złożyć do ZUS wniosek (przez internet lub osobiście) o objęcie systemem ratalnym. Urzędnicy mają dwa miesiące na podjęcie decyzji, jeśli ta jest pozytywna, płatnik składek podpisuje nową umowę zawierającą harmonogram spłat zaległości.

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że czasami sytuacja ich biznesu może się zmienić o 180 stopni. Dlatego w przypadku chwilowych problemów finansowych można wnioskować o odroczenie płatności składek (przy czym podlegają mu tylko te bieżące). Właściciel firmy nie zapłaci wówczas odsetek za zwłokę, tylko opłatę prolongacyjną – wynosi ona 50 proc. stawki odsetek za zwłokę obowiązującą w dniu zawarcia umowy.

Kolejny możliwy – choć rzadki – scenariusz to umorzenie zaległości, z którego mogą skorzystać osoby będące w trudnej sytuacji finansowej. ZUS pozwoli na to tylko wtedy, gdy da się potwierdzić nieściągalność należności lub fakt trudnej sytuacji finansowej/rodzinnej, uniemożliwiającej uregulowanie zadłużenia.

Istnieje jeszcze coś takiego jak przedawnienie zaległości. W ZUS występuje ono po pięciu latach od dnia ich wymagalności. Okres ten zostaje przerwany, jeśli płatnik zawnioskuje o spłatę długu w ratach, wystąpi o odroczenie spłaty, podpisze ugodę z Zakładem lub ZUS rozpocznie postępowanie egzekucyjne wobec płatnika. Dlatego może zdarzyć się tak, że ZUS przypomni o niespłaconych należnościach nawet po pięcioletnim okresie przedawnienia.