Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Chiński gigant chce przejąć Media Markt. "Europę zaleje fala taniej elektroniki"
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.11.2023 18:02

Chiński gigant chce przejąć Media Markt. "Europę zaleje fala taniej elektroniki"

Media-Markt-sklep
Przemysław Jahr / Wikimedia Commons, domena publiczna.

Chińska firma JD.com, która handluje sprzętem elektronicznym, jest zainteresowana zakupem niemieckiej grupy Ceconomy. To właśnie do niej należą znane z branży elektronicznej marki takie jak Media Markt czy Saturn (sklepy spod tego szyldu zniknęły z Polski kilka lat temu i przeszły rebranding właśnie na Media Markt). Rozmowy dot. odsprzedania udziałów mają trwać już od kilku miesięcy. Przedstawiciele branży ostrzegają, że jeśli dojdzie do transakcji, europejski rynek może zalać fala taniej elektroniki.

Media Markt może trafić w ręce Chińczyków. Tło sprawy

Niemiecki miesięcznik biznesowy "Manager Magazin" przekazał, że rozmowy w sprawie odsprzedania udziałów od kluczowego akcjonariusza Ceconomy – rodziny Haniel (ma 16,7 proc. udziałów), trwają już od kilku miesięcy. Chiński gigant e-commerce JD.com ponoć nie poprzestaje tylko na nich. Do pozbycia się udziałów namawia również rodziny Beisheim i Schmidt-Ruthenbeck, przy czym one mogą być mniej skore do działania. To bowiem rodzina Haniel od lat, z sukcesem, pozbywa się swoich akcji.

Spore udziały w spółce holdingowej Ceconomy – bo aż 30 proc. – mają też potomkowie Ericha Kellerhalsa, założyciela Media Markt. Eksperci uważają, że to akurat może być wyzwaniem dla potencjalnego inwestora, dlatego transakcja nie jest pewna. Na ten moment jedynie firma Freenet, który posiada około 6,7 proc. akcji niemieckiego koncernu elektronicznego, poinformowała, że przedstawiciele chińskiego giganta nie nawiązali z nią kontaktu.

Musisz coś załatwić w urzędzie? Ważne zmiany wchodzą już 17 listopada ZUS właśnie przekazał. Od 1 grudnia kolejne zmiany dla wielu emerytów

Eksperci wyrazili się jasno

Media donoszą, że chiński gigant już od dawna szukał sposobu, by dotrzeć do europejskich klientów. Jeśli więc dopnie swego i przejmie kontrolę nad Ceconomy, to tutejszy rynek elektroniki użytkowej dość mocno to odczuje.

JD.com będzie mogło za pośrednictwem sieci Media Markt i Saturn zalewać europejski rynek, w tym także polski (tanimi) chińskimi produktami, które również dobrze pasowałyby do nisko cenowego obrazu sieci – czytamy na specjalistycznym serwisie wiadomoscihandlowe.pl.

Media Markt – lider dystrybucji elektroniki użytkowej w Europie?

Niemiecka sieć supermarketów oferujących m.in. sprzęt RTV, AGD, komputery, sprzęt oświetleniowy i fotograficzny, powstała w 1979 roku. Obecnie prowadzi w Europie ponad 1000 sklepów. Pierwszą placówkę w naszym kraju otwarto w 1998 roku w Czeladzi.

Ćwierć wieku temu rozpoczął się nowy rozdział na rynku elektroniki użytkowej. Specjalistyczne sklepy Media Markt szturmem podbiły serca Polaków i ukształtowały ich technologiczne gusta. Dziś marka nadal wyznacza trendy w branży i podejmuje kolejne wyzwania odpowiadając na potrzeby współczesnego, wymagającego użytkownika nowych technologii – informowała sieć z początkiem października.