Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Od nowego roku wchodzi 800 plus. Niektórzy dostaną więcej. Jest jeden powód
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.11.2023 15:02

Od nowego roku wchodzi 800 plus. Niektórzy dostaną więcej. Jest jeden powód

Pieniądze na kalendarzu
BiznesINFO

Nowy rok kalendarzowy rozpoczyna się już za kilka tygodni. Wraz z nim w życie wchodzi reforma podwyższająca świadczenie 500 plus do kwoty 800 zł. Część beneficjentów otrzyma jednak kwoty pieniężne w zupełnie innej wysokości od reszty osób.

800 plus na dziecko od stycznia 2024

Beneficjenci programu 500 plus od pewnego czasu odliczają dni, które zostały do początku 2024 roku. Ma to oczywiście związek z tym, że 1 stycznia w życie wchodzi reforma programu, podwyższająca kwotę świadczenia do wysokości 800 zł na dane dziecko.

Z informacji portalu biznes.interia.pl wynika, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą wysokość świadczenia jeszcze podczas wakacji. Efektem reformy jest przekształcenie dotychczasowego programu do postaci Rodzina 800 Plus.

Nadchodzą duże zmiany w zasiłkach. Nowe stawki i zasady

800 plus od stycznia 2024. Czy można dostać więcej?

W pełnym tekście reformy programu 500 plus ukryto jednak dość ciekawe zapisy. Zwrócił na nie uwagę nawet sam prezydent po podpisaniu dokumentu kilka miesięcy temu - chodzi bowiem o artykuły, wskutek których niektórzy otrzymają znacznie większe wypłaty pieniędzy od innych beneficjentów. Co za tym stoi?

Wypłatami świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który musi się dostosować do nowej rzeczywistości obowiązującej od stycznia. Z tego powodu konieczne będzie przeprowadzenie regulacji technicznych systemu zajmującego się wypłatami 500/800 plus.

800 plus od nowego roku. Jest jeden powód wyższej kwoty

To właśnie regulacje techniczne systemu powodują, że niektórzy rodzice otrzymają 1600 zł zamiast 800 zł na dziecko. Wypłata będzie mieć miejsce w lutym - dotyczyć będzie jednak tych beneficjentów, którzy nie dostaną w styczniu przelewu z ZUS na kwotę 800 zł. Podwójna wysokość wypłaty jest bowiem wyrównaniem za styczeń.

Wnioski o wypłatę 800 plus można składać jedynie drogą elektroniczną. Jest to możliwe za pośrednictwem portalu Emp@tia, aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej oraz platformy PUE ZUS.

źródło: biznes.interia.pl