Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Świadczenie z ZUS w wysokości 1269 zł. Komu się należy?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.11.2023 09:57

Świadczenie z ZUS w wysokości 1269 zł. Komu się należy?

pieniądze
Pixabay

Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca odszkodowanie. Aby takie świadczenie otrzymać, należy spełnić pewne warunki. Ile wynosi takie odszkodowanie i co trzeba dołączyć do wniosku?

Odszkodowanie z ZUS

Od 1 kwietnia 2023 roku kwota odszkodowania za wypadek przy pracy wzrosła o 136 złotych i należy nam się 1269 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Jego poziom jest określany w procentach i ustala go lekarz orzecznik lub komisja lekarska. 

Przykładowo, jeśli ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu w wysokości 5 proc., dostanie 6345 zł, a jeśli 10 proc., to otrzyma 12690 zł i tak dalej. - Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji - podpowiada rzecznik ZUS z Dolnego Śląska, Iwona Kowalska-Matis.

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

Komu odszkodowanie się nie należy?

Przepisy mówią o dwóch przypadkach, w których nie należy się odszkodowanie za wypadek w pracy. Następuje to wtedy, gdy udowodniono naruszenie przepisów BHP przez wnioskującego, spowodowane umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa. Takiego świadczenia nie otrzyma także osoba, która w znacznym stopniu przyczyniła się do wypadku będąc pod wpływem alkoholu czy substancji psychoaktywnych

Wniosek o przyznanie odszkodowania z ZUS

Aby ubiegać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń społecznych odpowiedni wniosek, ale także kompletną dokumentację, czyli protokół powypadkowy oraz druk OL-9, wystawiony przez zakład pracy i wypełniony przez lekarza, poświadczający o zakończeniu rehabilitacji.

Na podjęcie decyzji Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 14 dni i orzeka, czy przyznaje odszkodowanie, czy też nie. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to środki powinny zostać wypłacone w ciągu 30 dni.

Tagi: ZUS