Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Becikowe 2024 nie dla wszystkich. Znamy szczegóły
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 15.11.2023 16:32

Becikowe 2024 nie dla wszystkich. Znamy szczegóły

niemowlę
Marek BAZAK/East News

Becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, to jedno ze świadczeń, na które mogą liczyć polscy rodzice. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać pieniądze i ile wyniesie świadczenie w przyszłym roku? 

Becikowe 2024. Ze świadczeń korzystają miliony Polaków

Prawo i Sprawiedliwość, które sprawowało władzę w Polsce przez ostatnie osiem lat, wprowadziło wiele programów socjalnych. Prawdziwą „petardą” okazał się program „Rodzina 500+”, którego grono odbiorców w kolejnych latach było sukcesywnie poszerzane. Innym bardzo popularnym programem wprowadzonym przez PiS jest „Dobry start”, czyli 300 zł dla każdego ucznia wypłacane na początku roku. Niewiele osób pamięta, że rodzicom przysługuje jeszcze inne świadczenie, tzw. becikowe.

Urzędnicy ruszają z kontrolami domów w Polsce. Nawet 5 tys. zł kary za brak tych dokumentów

Becikowe 2024. Zapomoga nie dla wszystkich

Osoby, które będą chciały ubiegać się o wypłatę becikowego w przyszłym roku, nie muszą się martwić. Zasady przyznawania tego świadczenia nie ulegną zmianie. Oznacza to, że tak jak do tej pory, o wypłatę becikowego będzie mógł wnioskować rodzic nowo narodzonego dziecka, opiekun prawny dziecka oraz opiekun faktyczny dziecka.

Należy wiedzieć, że jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka będzie przysługiwać pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego. Dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać 1922 zł. Wyliczeniem dochodu zajmuje się organ, który przyznaje świadczenie.

Becikowe 2024. Wysokość świadczenia

Poza spełnieniem kryterium dochodowego, wymagany jest jeszcze jeden warunek. Becikowe przysługuje, jeśli matka dziecka od co najmniej 10. tygodnia ciąży do porodu była pod opieką medyczną. Nie dotyczy to jednak opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych i osób, które przysposobiły dziecko.

Media podają, że obecnie nie ma projektów aktów prawnych, które zakładałyby zmianę wysokości przysługującej z tytułu narodzin dziecka zapomogi. Oznacza to, że tak jak teraz, w przyszłym roku becikowe będzie wypłacane w wysokości 1000 zł.

O tym musisz wiedzieć. Terminy są kluczowe

Wniosek o wypłatę świadczenia należy złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W sytuacji gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną lub dziecka przysposobionego, dokumenty należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Źródło: gov.pl, pit.pl.