Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wszystko o zasiłku rehabilitacyjnym. Kto może się ubiegać o to świadczenie?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.11.2023 12:08

Wszystko o zasiłku rehabilitacyjnym. Kto może się ubiegać o to świadczenie?

pieniądze
Marek BAZAK/East News

Co trzeba wiedzieć o zasiłku rehabilitacyjnym? Jest to świadczenie, które można otrzymać po chorobie lub po wypadku. Podpowiadamy, gdzie złożyć wniosek, komu przysługuje taki zasiłek, jak długo można go pobierać oraz ile on wynosi.

Komu przysługuje zasiłek rehabilitacyjny?

Aby otrzymać zasiłek rehabilitacyjny trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim musi się wyczerpać czas pobierania zasiłku chorobowego, musimy być dalej niezdolni do pracy, a żeby tą zdolność odzyskać, wymagane jest dalsze leczenie lub rehabilitacja. O takie świadczenie mogą ubiegać się osoby, które objęte są ubezpieczeniem chorobowym lub ubezpieczeniem wypadkowym.

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o przyznanie zasiłku

Do pozyskania zasiłku rehabilitacyjnego, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z niezbędną dokumentacją. Należy do niego dołączyć: zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (formularz OL-9), wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10), oświadczenie Z-10, zaświadczenie płatnika składek (Z-3 w przypadku pracowników, Z-3b w przypadku działalności pozarolniczej, osób współpracujących z osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub duchownych, Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych). 

Jaka jest wysokość zasiłku rehabilitacyjnego?

Wysokość takiego świadczenia rehabilitacyjnego to: 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - za pierwsze 90 dni, 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - za pozostały okres oraz 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - w momencie pobierania świadczenia podczas ciąży.

Wysokość tego zasiłku oblicza się biorąc pod uwagę podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, która dodatkowo jakiś czas temu została podwyższona i obecnie wynosi 3106,44 zł. Świadczenie przyznaje się do czasu przywrócenia zdolności do pracy, ale warto pamiętać, że nie może być to więcej niż 12 miesięcy.

Tagi: Zasiłek