Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatkowe świadczenie już wypłacane. Tylko wybrani mogą się o nie ubiegać
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.11.2023 10:40

Dodatkowe świadczenie już wypłacane. Tylko wybrani mogą się o nie ubiegać

pieniądze
Iberion

Na konta już wpłynęły środki z nowego świadczenia. Jest to tak zwane sołtysowe i wiąże się z pełnieniem funkcji sołtysa, która przez długi czas nie wiązała się z żadnym wynagrodzeniem. Teraz natomiast się to zmieniło i można starać się o dodatkowe pieniądze. 

Czym zajmują się sołtyski i sołtysi?

Sołtyski i sołtysi są reprezentantami wsi wobec władz lokalnych. Dbają o społeczne oraz gospodarcze aspekty życia na wsi. Często służą pomocą mieszkańcom i rozwiązują problemy związane z dostępem do wody czy drogami dojazdowymi. Pilnują bezpieczeństwa i zajmują się organizacjami takimi jak chociażby koła gospodyń wiejskich w celu rozwijania życia społecznego i poprawiania warunków życia mieszkańców.

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

Komu należy się świadczenie?

Sołtysowe jest świadczeniem, które ma doceniać pracę sołtysów i sołtysek na wsi. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków. Należy pełnić funkcję sołtysa przez co najmniej dwie kadencje oraz osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Wniosek należy złożyć w KRUS.

Co ważne, nie jest to forma premii czy dodatku, bowiem dotychczas sołtysi nie otrzymywali żadnego wynagrodzenia. Uznano jednak, że taki wysiłek zasługuje na odpowiednie wynagrodzenie.

Ile wynosi sołtysowe w 2023 roku?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że według danych KRUS, do końca września złożono aż 33 080 wniosków o przyznanie sołtysowego. 29 909 - tyle wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie, a do 30 września wypłacono łącznie 25 031 700 złotych. 

Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jego przyznanie, a wynosi 300 złotych miesięcznie. Co roku ta kwota będzie podlegała waloryzacji.

Tagi: Pieniądze