Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Urzędnicy ruszają z kontrolami domów w Polsce. Nawet 5 tys. zł kary za brak tych dokumentów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 15.11.2023 10:39

Urzędnicy ruszają z kontrolami domów w Polsce. Nawet 5 tys. zł kary za brak tych dokumentów

pukanie do drzwi
BiznesINFO

Urzędnicy rozpoczęli kontrolę domów, które korzystają z szamb i własnych oczyszczalni ścieków. Będzie weryfikowany stan techniczny instalacji, sposób pozbywania się nieczystości oraz dokumentacja. Wysokie kary czekają tych, u których zostaną ujawnione nieprawidłowości.

Urzędnicy ruszyli z kontrolami

Od sierpnia 2022 roku obowiązuje nowelizacja ustawy dotyczącej prawa wodnego. W związku z tym kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków są priorytetem dla wszystkich samorządów.

Gminy są zobligowane do przeprowadzenia ewidencji i kontroli systemów na swoim obszarze. Sprawozdania muszą złożyć w wojewódzkich inspektoratach środowiska najpóźniej do stycznia 2024 roku.

ZUS przypomina o nowym obowiązku. W zeszłym roku czegoś takiego nie było

Co będzie sprawdzane podczas kontroli?

Podczas kontroli urzędnicy będą mieli prawo zweryfikować: stan techniczny zbiorników, regularność opróżniania zbiorników, rachunki za wywóz ścieków oraz umowę na wywóz nieczystości. Należy pamiętać, że nie możemy odmówić wzięcia udziału w takiej kontroli, bo będzie się to wiązało z karami finansowymi.

Wysokie kary za brak dokumentacji

Jeżeli nie będziemy w posiadaniu dokumentacji, która potwierdzi legalny wywóz nieczystości, czeka nas mandat w wysokości 500 złotych. Sprawa może również trafić do sądu i wtedy kara grzywny może nas kosztować nawet 5000 złotych.

W przypadku nieprawidłowości, kary czekają także gminę. Jeżeli nie sporządzi raportu, w najgorszym przypadku zapłaci nawet 50 tysięcy złotych. Urzędnicy lub strażnicy miejscy, którzy będą przeprowadzali kontrolę, mogą również zmobilizować właścicieli do podłączenia się do kanalizacji.

Tagi: kontrola