Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Za kilka miesięcy wielu Polaków czeka nowy obowiązek. Od 2025 roku będą grozić wysokie kary
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.11.2023 11:19

Za kilka miesięcy wielu Polaków czeka nowy obowiązek. Od 2025 roku będą grozić wysokie kary

klawiatura-dokumenty-KSeF
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 lipca 2024 roku wszystkie firmy będące czynnym podatnikiem VAT zostaną objęte Krajowym Systemem e-Faktur (w skrócie: KSeF). W praktyce oznacza to wystawianie faktur tylko w formie elektronicznej. Natomiast od 1 stycznia 2025 roku osobom, które nie będą stosowały się do nowych przepisów, mają grozić kary w wys. nawet 100 proc. podatku wykazanego na fakturze.

KSeF obowiązkowy od 1 lipca 2024 roku. Co to oznacza?

KSeF to internetowa platforma służąca do wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych faktur w formacie XML. Od stycznia 2022 roku z systemu można korzystać dobrowolnie (przedsiębiorcy mogą otrzymać wówczas zwrot VAT aż o 20 dni szybciej), a od 1 lipca przyszłego roku stanie się to już rozwiązaniem obligatoryjnym. Wprowadzenie KSeF jest efektem realizacji unijnej dyrektywy.

Z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że KSeF jest gotowy na obsługę nawet 100 mln faktur dziennie. W praktyce zostanie więc wyeliminowana papierowa obsługa dokumentów. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt zwraca uwagę, że wielu przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak czasochłonne może być wdrożenie tego systemu.

Proces będzie wymagał modyfikacji sposobu obiegu dokumentów, metod przesyłania formularzy między firmą a klientami, a także integracji innych systemów informatycznych i księgowych z KSeF (...) Warto już teraz rozpocząć proces przygotowywania firmy do wdrożenia KSeF, aby uniknąć potencjalnych problemów w lipcu 2024 roku i zapewnić zarówno księgowym, jak i klientom bezproblemowe przejście na elektroniczną obsługę faktur – apeluje ekspert w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Dofinansowanie ferii zimowych. 900 zł dla każdego uczestnika, ale są warunki Sprawdzili ceny w polskim i czeskim Lidlu. Gdzie jest taniej?

KSeF coraz bliżej. Co jeszcze powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Fakturę będzie mógł wystawić tylko pracownik lub osoba upoważniona przez przedsiębiorcę. Dokumenty będą archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat. Za pośrednictwem KSeF nie będzie można przesłać załączników do faktur – w tym celu konieczne będzie np. wystosowanie e-maila. Jeśli chodzi o datę wystawienia faktury, to będzie nią dzień przesłania jej do KSeF, a dokument zostanie uznany za odebrany w chwili nadania mu numeru w systemie.

Numer faktury ma składać się z 32 znaków i będzie widoczny w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK). Nie będzie obowiązku przesyłania plików JPK_FA do urzędów skarbowych. Przy wystawieniu faktury korygującej konieczne będzie wskazanie numeru KSeF faktury, którą chcemy poprawić. Teraz jest tak, że korekty trzeba uzgadniać z kontrahentem. Obowiązek ten zostanie zniesiony po wprowadzeniu KSeF.

Skuteczne narzędzie dla organów podatkowych

Dzięki KSeF fiskus będzie mógł stale nadzorować faktury i przeprowadzać zautomatyzowane kontrole. “To tak jak w systemie bankowym – bank ma obowiązek śledzenia przelewu i zablokowania, jeśli okaże się, że pieniądze pochodzą z przestępstwa. KSeF podobnie zareaguje na podejrzaną fakturę, pozwala też zbadać wiarygodność kontrahenta, także tego, który działa w innym kraju UE" – wyjaśnia w rozmowie z Interią Biznes Piotr Ciski, prezes Symfonia Group.