BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Za 30 lat możemy być tak zamożni, jak Niemcy

14 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Obecnie nasz kraj znajduje się na 23 miejscu na świecie pod względem rozmiarów gospodarki. Warsaw Enterprise Institute (WEI) przekonuje, że wejście do G20 jest w zasięgu ręki. Co więcej, informuje, że Polska od lat z sukcesem goni poziom gospodarczy Niemiec. Jeśli utrzymamy tendencję wzrostową, za kilkadziesiąt lat jesteśmy w stanie być tak bogaci, jak nasi zachodni sąsiedzi. Jeszcze nie tak dawno o dorównaniu Niemcom mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jeszcze dekady przed nami

WEI wskazuje, że w latach 2018-2022 Polska doganiała Niemcy wręcz w rekordowym tempie. W zeszłym roku zbliżyliśmy się do naszych zachodnich sąsiadów o 2,2 punktu procentowego, w tym roku będzie to niewiele mniej niż 2 pp. Przy założeniu, że tempo to zostanie utrzymane, za 30 lat Polacy mogą być tak zamożni, jak Niemcy.

WEI-raport-Niemcy

Na podstawie długookresowych analitycy wskazują jednak, że postęp w doganianiu naszego największego partnera handlowego będzie coraz wolniejszy.

Szansa na wejście do G20?

Znacznym sukcesem naszego kraju jest prześcignięcie w ostatnich latach krajów takich jak Szwecja, Belgia i Argentyna. Zdaniem autorów raportu przyśpieszenie procesu doganiania najbogatszych państw świata pod względem gospodarczym jest jak najbardziej możliwe, ale konieczne byłyby zdecydowane zmiany w polityce gospodarczej. 

Jeśli na trwałe zwiększymy swój udział w PKB świata powyżej 1 proc., będziemy mieli szansę wejść do G20, zyskać wpływ na współtworzenie światowego porządku gospodarczego i osiągnąć pozycję porównywalną do tej z przełomu XVI i XVII wieku — czytamy w raporcie WEI przesłanym do redakcji Biznesinfo.

Jarosław Kaczyński o Polsce i Niemczech

Niecały miesiąc temu podczas spotkania w Jastrzębiu-Zdroju prezes PiS podkreślił, że zbliżające się wybory parlamentarne będą miały ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Polski.

Stawką jest to, żeby Polska i Polacy mieli w końcu — po raz pierwszy w przeszło 1050-letniej historii naszego kraju — możliwość osiągnięcia poziomu, jeśli chodzi o to, co na głowę produkuje gospodarka [...] żeby mogli osiągnąć poziom naszych sąsiadów z zachodu i tych bliższych, jak Niemcy i tych dalszych, ci dalsi są na ogół trochę biedniejsi — powiedział Jarosław Kaczyński.

Tagi:

NiemcyPKBgospodarka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >

Finanse

Aleksander Kwaśniewski o swojej emeryturze. „Zarabiam i jakoś muszę sobie dawać radę”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Tysiące laptopów za darmo. Ministerstwo edukacji rozszerza listę osób uprawnionych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sprzedajesz w internecie? Uważaj, bo możesz stracić wszystko
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]