BiznesINFO.pl
pixabay, Chronomarchie

pixabay, Chronomarchie

Wzrost składki zdrowotnej już niemal pewny. Portfele Polaków zostaną jeszcze bardziej odchudzone

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Składka zdrowotna to dość gorący temat w ostatnim czasie, bowiem pojawia się nawet w kontekście "Nowego Ładu". Rządzący coraz częściej i coraz głośniej mówią o podniesieniu składki zdrowotnej. Okazuje się, że nie pozostanie to bez wpływu na portfele Polaków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie były dotychczasowe pomysły PiS-u na zmiany w kwestii składki zdrowotnej

  • Jak ma wyglądać składka zdrowotna w "Nowym Ładzie"

  • Jaki jest najnowszy pomysł dotyczący składki zdrowotnej

  • Jak wpłynie to na portfele Polaków

Składka zdrowotna w "Nowym Ładzie"

Temat podniesienia składki zdrowotnej w przypadku rządów Zjednoczonej Prawicy pojawia się już od kilku lat. Warto przypomnieć, że przed powstaniem owego tworu politycznego, Prawo i Sprawiedliwość rządziło w latach 2005-2007 i już wtedy wspominano o podwyżce składki zdrowotnej.

Ówczesny minister zdrowia, prof. Zbigniew Religa mówił, że żadna zmiana w ochronie zdrowia nie będzie miała sensu, jeśli nie ma pieniędzy. Dodał również, że swoją pozycję w rządzie będzie uzależniał od wzrostu składki zdrowotnej.

Pomysł Zbigniewa Religi, który przypomina portal money.pl był prosty - składka zdrowotna powinna wzrastać co pół roku lub co rok o 0,5 proc. Jednocześnie powinna rosnąć możliwość odliczenia jej od podatku. Na taki zabieg nie zgadzał się Jarosław Kaczyński, ówczesny premier i od tamtej pory nikt o to więcej nie zabiegał.

Pomysł powrócił przy okazji drugiej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy i choć Jarosław Kaczyński już nie jest premierem, to wciąż "pociąga za najważniejsze sznurki w rządzie". Tym razem składka zdrowotna pojawiła się w "Nowym Ładzie". Rządzący chcą zlikwidować możliwość odliczania składki zdrowotnej od PIT.

Kilka dni temu pojawił się jeszcze inny, nowy pomysł dotyczący rewolucji w składce zdrowotnej. Jasny sygnał dał wiceminister Sławomir Gadomski, a o całej sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Składka zdrowotna powędruje w górę?

"DGP" informuje, że wiceminister przyznaje, że składka zdrowotna mogłaby wzrosnąć o kilka procent w przeciągu następnych 2-4 lat. Zamiast 9 proc., miałaby wynosić 10 proc., czyli byłaby to 1 proc. podwyżka.

Portal money.pl wylicza, że tym samym rząd zajrzy do kieszeni Polaków. Przez wyższą składkę zdrowotną stracą pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę oraz ci wykonujący zadania w ramach umowy zlecenia.

Dla przykładu pracownik zarabiający 3 tys. zł brutto obecnie płaci 232 zł składki zdrowotnej i dostaje tym samym 2,2 tys. zł "na rękę". Po zmianach otrzyma prawie 30 zł mniej pensji niż dotychczas. Co więcej, im wyższa pensja, tym wyższa składka zdrowotna, dlatego w przypadku najlepiej uposażonych może to być strata rzędu kilkuset złotych.

Obliczenia nie wyglądają kolorowo w ujęciu rocznym. W przypadku pracownika, który otrzymuje najniższą krajową będzie to 24 zł mniej pensji miesięcznie. Rocznie wyniesie to 288 zł. A jak sytuacja wygląda w przypadku samozatrudnionych?

Rząd również nie odpuści przedsiębiorcom. Obecnie samozatrudnieni uiszczają składkę zdrowotną ryczałtowo. Kwotę 9 proc. odliczają od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego kwartału 2020 r. Jednoosobowa działalność gospodarcza płaci 381,81 zł na składkę zdrowotną.

Gdyby rząd postanowił, że punktem odniesienia będzie 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia to przedsiębiorca zostawiałby w składce zdrowotnej 509 zł. Gdyby metoda wyliczania się nie zmieniła, ale rząd podwyższyłby procent na składkę zdrowotną, to i tak zapłacilibyśmy więcej.

W efekcie takich zabiegów rząd zabiera z portfeli Polaków pieniądze, ale wzmacnia budżet państwa. Z wyliczeń portalu money.pl wynika, że podwyżka składki zdrowotnej wniosłaby do budżetu 10 mld zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Jakub Kaminski/EAST NEWS

Lidl wprowadza do sklepów hitowy produkt. Zainteresowanie murowane

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >