Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wyszło na jaw, jaką emeryturę dostaje Jarosław Kaczyński. Kwota budzi zdumienie
Irmina Jach
Irmina Jach 28.10.2023 18:06

Wyszło na jaw, jaką emeryturę dostaje Jarosław Kaczyński. Kwota budzi zdumienie

Jarosław Kaczyński
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Kaczyński, mimo że niewątpliwie jest jednym z najbardziej wpływowych polityków w Polsce, zdaje się wieść stosunkowo proste życie. Dom prezesa PiS na warszawskim Żoliborzu nie przypomina krakowskiej willi Andrzeja Dudy, a on sam nie posiada prywatnego samochodu. Wielu Polaków zastanawia się więc, jaką emeryturę dostaje Jarosław Kaczyńskiego. Znamy odpowiedź.

Jarosław Kaczyński nie cierpi głodu

Jarosław Kaczyński, zgodnie z oświadczeniem majątkowym za 2022 rok, zgromadził 289,6 tys. zł oszczędności. Prezes PiS jest także właścicielem ⅓ domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych na warszawskim Żoliborzu. Wartość nieruchomości szacowana jest na 1,8 mln zł. Polityk nie kolekcjonuje dzieł sztuki, drogich zegarków, samochodów, ani akcji giełdowych.  Nie oznacza to jednak, że nie ma zaplecza finansowego.

Fiskus ściga emerytów. Będzie obcinał emerytury, znamy powód

Jaką emeryturę dostaje Jarosław Kaczyński?

Jarosław Kaczyński może liczyć na dopływ gotówki z kilku źródeł. Do czerwca 2022 roku był wicepremierem. Za pracę na tym stanowisku otrzymywał pensję w kwocie 216,3 tys. zł.  Na jego konto wpływało także uposażenie poselskie w wysokości 37,7 tys. zł i dieta parlamentarna wynosząca 12 tys. zł. Nie można zapominać, że Jarosław Kaczyński ma też prawo do emerytury.

Świadczenie, które pobiera prezes PiS, nie należy do głodowych. W 2022 roku wynosiło ono 8 tys. zł miesięcznie, czyli aż 96,7 tys. zł rocznie. Łącznie Jarosław Kaczyński otrzymał więc około 217 tys. zł brutto. Mimo to na jego barkach ciąży kredyt.

Jarosław Kaczyński zaciągnął kredyt

Jarosław Kaczyński w 2022 roku zaciągnął kredyt w wysokości 135 tys. zł w SKOK-u Stefczyka. W ostatnich miesiącach roku do spłaty pozostało 73,5 tys. zł. Prezesowi PiS pomogła także Janina Goss, która od lat pełni funkcję członka Rady Nadzorczej PGE S.A. Pożyczyła politykowi 35 tys. zł.

Podsumowując, dochody Jarosława Kaczyńskiego daleko odbiegają od normy krajowej. Po ostatniej waloryzacji średnia emerytura w Polsce wynosi 3311,61 złotych brutto, z czego około 3184 zł trafia do mężczyzn, a 2128 zł do kobiet. Minimalna emerytura to 1338 zł brutto.