Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny prądu ostro w górę? Fatalne wieści dla Polaków, eksperci mówią to wprost
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.10.2023 16:35

Ceny prądu ostro w górę? Fatalne wieści dla Polaków, eksperci mówią to wprost

Pieniądze z portfela
BiznesINFO

Bardzo nieprzyjemne informacje pojawiają się w kontekście cen prądu. Istnieją obawy, że nowy rząd może nie zdążyć przed końcem roku z wprowadzeniem nowych programów osłonowych. Oznaczałoby to efekt domina w gospodarce, który skończyłby się wielką drożyzną.

Jest niewesoło

Od wyborów parlamentarnych minęły dwa tygodnie. Codziennie jednak pojawiają się kolejne informacje o podwyżkach cen paliw wprowadzanych przez Orlen w hurcie, co ma swoje przełożenie na ceny zamieszczone na pylonach przy stacjach benzynowych.

Jest to jednak jeden z kilku elementów, którego sytuacja nie napawa optymizmem. Według serwisu superbiz.se.pl cytującego dane Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu ceny gazu były wyższe o 14,8 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Podobnie było z ogrzewaniem (podwyżka o 30,7 proc.) i energią elektryczną (drożej o 19,5 proc.).

Fiskus ściga emerytów. Będzie obcinał emerytury, znamy powód

Może być jeszcze gorzej

Sporo jednak wskazuje na to, że te statystyki są dopiero początkiem. Przyszły rok, według cytowanych przez superbiz.se.pl zapowiedzi ekspertów z Forum Energii, ma się odznaczyć podwyżkami cen prądu aż o 70 proc. Mają one swoje podłoże w działaniach jeszcze urzędującej Rady Ministrów - przykładowo, Ministerstwo Klimatu i Środowiska podniosło stawkę opłaty kogeneracyjnej o ponad 1 zł, do poziomu 6,18 zł/MWh.

Jak z kolei donosi superbiz.se.pl za Urzędem Regulacji Energetyki, do góry pójdzie także stawka opłaty mocowej. Jej minimalna wysokość będzie wynosić 2,66 zł, zaś maksymalna - 14,90 zł (obie kwoty netto). W kolejce są również inne opłaty. Natomiast prognozy co do cen energii zdaniem redakcji “Rzeczpospolitej” wskazują na poziom 750 zł/MWh.

Nie zdążą z osłoną

W takiej sytuacji mieszkańcom Polski pomogłyby działania osłonowe. Problem polega jednak na tym, że obecnie obowiązujące programy zakończą się wraz z końcem roku. Według serwisu superbiz.se.pl oznacza to, że przyszły rok rozpocznie się sporymi podwyżkami cen - z wyliczeń dr Aleksandry Gawlikowskiej-Fyk z Forum Energii zamieszczonych w “Rzeczpospolitej” a cytowanych przez superbiz.se.pl, umowy długoterminowe będące podstawą do ustalania cen będą znacznie wyższe na 2024 rok w porównaniu z umowami na 2023.

Czy nowy rząd zamierza wprowadzić podobne działania osłonowe? Byłoby to możliwe, gdyby nie fakt, że prawdopodobną datą powołania nowej Rady Ministrów jest obecnie grudzień. A to zdaniem serwisu superbiz.se.pl oznacza, że nowych tarcz nie uda się wprowadzić wraz z początkiem 2024 roku.