Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Wszystkich Świętych 2023. Czy 1 listopada zrobisz zakupy?
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 27.10.2023 14:37

Wszystkich Świętych 2023. Czy 1 listopada zrobisz zakupy?

Zakupy, kobieta i mężczyzna, market
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Choć wiele osób robi zakupy z wyprzedzeniem, wcześniej sporządzając listę potrzebnych rzeczy, może zdarzyć się tak, że czegoś zapomnimy. Czy 1 listopada sklepy będą otwarte?

Wszystkich Świętych 2023. Czy 1 listopada sklepy będą otwarte?

W 2023 roku uroczystość Wszystkich Świętych wypada w środę. 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że w tym dniu większość sklepów będzie zamknięta i nie zrobimy w nich zakupów. Dotyczy to np. Lidla, Biedronki czy Auchan. Należy mieć na uwadze, że są miejsca, w których będziemy mogli zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze produkty. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy?

Lidl zdeklasował Biedronkę. Chryzantemy za grosze, a znicze nawet za darmo, ale jest warunek

Wszystkich Świętych 2023. Gdzie zrobimy zakupy?

Nie oznacza to jednak, że 1 listopada nigdzie nie zrobimy zakupów. W dzień Wszystkich świętych otwarte mogą być: stacje paliw, apteki i punkty apteczne, kwiaciarnie, kioski i saloniki prasowe, sklepy na lotniskach i dworcach, także sklepy prowadzone przez właścicieli. Ponadto, należy pamiętać, iż osoby, które nie kupią na czas zniczy lub kwiatów, będą mogły to zrobić na straganach rozstawionych w okolicach cmentarzy.

Natomiast 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny, który nie jest ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że sklepy będą otwarte w standardowych godzinach.

Ceny paliwa poszły w górę. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych 2023. Surowe kary za złamanie przepisów

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami „kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł”.