Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ceny paliwa poszły w górę. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 26.10.2023 14:48

Ceny paliwa poszły w górę. Tuż przed dniem Wszystkich Świętych

Stacja benzynowa Orlenu
BiznesINFO

Do Wszystkich Świętych został niecały tydzień. Wygląda jednak na to, że kierowców wyjeżdżających na groby czeka niemiła niespodzianka. Orlen oraz Aramco Polska podniosły ceny paliw w hurcie. To z kolei odbije się na cenach detalicznych.

Ceny paliw w Polsce. Kolejne podwyżki w hurcie

Według oficjalnych informacji Orlenu cytowanych przez portal tvn24.pl, przyczyną podwyżek cen paliw są m.in. kurs dolara, ceny ropy na rynku światowym, a także podatki, akcyza czy VAT. Dodatkowo w kraju koncern paliwowy musi reagować na działania konkurencji.

Takiej sytuacji jak obecnie nie było jednak od połowy września. Ceny hurtowe benzyny 95 ponownie przebiły się przez próg 5000 zł/1000 l - obecna cena wynosi dokładnie 5030 zł za 1000 litrów. Jak podaje tvn24.pl, w przeliczeniu jest to podwyżka o ok. 5 gr/l (łącznie 56 zł), zaś suma podwyżek w hurcie Orlenu to już 276 zł (28 gr/l). 

Ile kosztuje benzyna? Ceny idą w górę

Podobnie sytuacja wygląda z olejem napędowym. Według tvn24.pl, w wyniku czwartkowej podwyżki ON kosztuje w hurcie już 5010 zł/1000 l - o 59 zł więcej niż przed podwyżką (w przeliczeniu jest to ok. 6 gr/l).

Nie tylko Orlen podnosi ceny w hurcie - z doniesień tvn24.pl wynika, że swoje ceny podniosło również Aramco Poland. Obecny koszt Eurodiesla to 5098 zł/1000 l, zaś w przypadku benzyny 95 cena wynosi 5059 zł/1000 l. Jako przyczynę podwyżek Aramco podaje sytuację na rynkach i kursy walut, a także opłaty w kraju.

Wzrost cen paliw. Do kiedy?

Czy podwyżki cen w hurcie będą jednak miały przełożenie na sytuację na stacjach paliw? Według przytaczanej przez tvn24.pl analizy portalu e-petrol.pl, niestety tak. W skali tygodnia, ceny benzyny i ON na pylonach stacji benzynowych są wyższe o 5 gr. Zmiany są spowodowane długim utrzymywaniem niskich cen w skali unijnej.

Dodatkowo, cytowana przez tvn24.pl wypowiedź analityka rynku paliw Jakuba Boguckiego z e-petrol.pl wskazuje, że podwyżki nie skończą się w okolicach Wszystkich Świętych. Wzrost cen ma trwać aż do końca roku - co więcej, nie jest wykluczone osiągnięcie cen na poziomie 7 zł/l.