Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wiek ochronny przed emeryturą? W tym wypadku pracodawca i tak wręczy wypowiedzenie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.08.2024 19:08

Wiek ochronny przed emeryturą? W tym wypadku pracodawca i tak wręczy wypowiedzenie

emerytka, wypowiedzenie
Fot. Pixabay/brenkee, Tumisu

Ile wynosi wiek ochronny? Nie wszyscy pracownicy mogą skorzystać z takiej formy ochrony przed zwolnieniem. W kilku przypadkach pracodawca może rozwiązać umowę, nawet tuż przed przejściem pracownika na emeryturę. Jeden wyjątek dotyczy również obniżenia wynagrodzenia. W takiej sytuacji pracownik musi mieć się na baczności.

Wiek ochronny. Co to?

W sytuacji, gdy do emerytury zostało nam już tylko kilka lat, rynek pracy może wydać nam się znacznie bardziej stresującym miejscem. W przypadku utraty zatrudnienia, może nam być trudno znaleźć nową pracę. Dlatego polskie prawo przewiduje tzw. wiek ochronny przed emeryturą. Okres ”tarczy” wynosi cztery lata, a dokładne warunki określa art. 39 Kodeksu pracy:

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
 

Dino wyprzedaje hity za grosze. Czas tylko do wtorku

Tych pracowników nie uratuje wiek ochronny

Zgodnie z ww. artykułem Kodeksu pracy, wiek ochronny dotyczy zatem jedynie osób zatrudnionych na umowę o pracę, nie zaś na zasadach umowy cywilnoprawnej — umowy-zlecenie, umowy o dzieło czy B2B. Ponadto umowa musi obowiązywać także w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego; dotyczy to również umowy zawartej na czas nieokreślony. Jeśli, przykładowo, do emerytury zostały nam tylko dwa lata, ale umowa kończy się w przyszłym roku, wiek ochronny nie zadziała w przypadku zwolnienia. Warto pamiętać jeszcze o kilku wyjątkowych sytuacjach.
 

Kiedy pracodawca może obniżyć pensję?

Wiek ochronny stanowi zabezpieczenie nie tylko przed zwolnieniem, ale również obniżeniem wynagrodzenia. Jednak również w tym przypadku nie obejmuje wszystkich pracowników. Pracodawca może obniżyć pensje, jeśli wprowadzone zostały nowe zasady wynagradzania całej grupy zatrudnionych. Co więcej, pracodawcy przysługuje również prawo do wypowiedzenia umowy w sytuacji, gdy pracownik utracił uprawnienia konieczne do wykonywania dotychczasowej pracy w sposób niezawiniony lub posiada orzeczenie lekarskie stwierdzające brak takiej zdolności.