Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > W ten sposób zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Zostały ostatnie dni, mało kto o tym wie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.12.2023 11:36

W ten sposób zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Zostały ostatnie dni, mało kto o tym wie

pieniadze-gotowka-kalendarz
Biznesinfo

Do momentu, w którym rozliczenia podatkowe pojawią się na platformie "Twój e-PIT", zostały zaledwie dwa miesiące. Wielu Polaków już teraz przeszukuje internet w celu znalezienia informacji na temat sposobów, by jak najbardziej obniżyć swój podatek. Jednym z takich “trików”, jak określa to portal Business Insider, jest ulga na IKZE, która pozwala zaoszczędzić nawet 4 tys. zł. W jaki sposób?

IKZE. Co to takiego?

Od ponad 10 lat Polacy mogą korzystać z Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, w skrócie: IKZE. Jest to dobrowolny system umożliwiający odkładanie pieniędzy na starość w III filarze, niezależnie od ZUS. Przybiera różne formy – od kont, przez fundusze i ubezpieczenia po rachunki maklerskie. Wpłat może dokonywać – również nieregularnie – każda osoba, która ukończyła 16. rok życia. Jednakże osoby małoletnie dopuszcza się tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskały one dochody z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, a ich wpłaty nie mogą przekroczyć sumy tych dochodów.

Środki odkładane na IKZE podlegają dziedziczeniu, są zwolnione z podatku Belki i mogą zostać wypłacone po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Z danych KNF wynika, że pod koniec czerwca br. w IKZE oszczędzało ponad 480 tys. Polaków, którzy łącznie zgromadzili w ten sposób przeszło 7,5 mld zł.

Zostało mało czasu, trzeba się spieszyć. Od stycznia wchodzą nowe przepisy i wysokie kary ZUS ostrzega. W tym dniu nie załatwisz żadnej urzędowej sprawy

Jak działa ulga na IKZE?

Ulgę odliczasz w rocznym zeznaniu podatkowym od: dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej albo dochodu, który jest opodatkowany podatkiem liniowym (19%), albo przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – czytamy na rządowym serwisie podatki.gov.pl.

Korzyści z ulgi na IKZE są tym większe, im więcej wpłacimy na konto. Tegoroczny limit wpłat wynosi 8 322 zł lub 12 483 zł dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. W rezultacie osoba pracująca na etacie, która dobrze zarabia i płaci 32 proc. PIT, zyska na uldze IKZE co najwyżej 2 tys. 663 zł. “W przypadku samozatrudnionego kwota jest wyższa i potencjalny zysk wynosi 3 tys. 995 zł” – informuje Business Insider. O taką kwotę zainteresowany może obniżyć należny podatek, a jeśli będzie mu przysługiwał zwrot, to wpłaty na IKZE sprawią, że będzie on o niemal 4 tys. zł wyższy.

Jaki limit wpłat na IKZE w 2024 roku?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało z początkiem grudnia, jakie limity będą obowiązywały oszczędzających poprzez IKZE w przyszłym roku. Jeśli chodzi o kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, to limit wyniesie 9 388,80 zł. Natomiast osoby prowadzące pozarolniczą działalność będą mogły wpłacić maksymalnie 14 083,20 zł.