Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W kwietniu wchodzi nowy przepis dla właścicieli mieszkań. Przyjdą i sprawdzą czy dopełniłeś obowiązków
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.04.2023 19:50

W kwietniu wchodzi nowy przepis dla właścicieli mieszkań. Przyjdą i sprawdzą czy dopełniłeś obowiązków

Pukanie do drzwi
BiznesInfo

Pod koniec miesiąca w życie wejdzie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego. W celu jego uzyskania, właściciele nieruchomości są zobowiązani do zorganizowania audytu energetycznego. Nie są to jednak jedyne zmiany.

Pod koniec kwietnia nowy przepis

Świadectwo energetyczne będzie wymaganym dokumentem od 28 kwietnia. Jak podaje portal muratorplus.pl, zawiera on informacje dotyczące zapotrzebowania nieruchomości na energię.

Pod pojęciem “zapotrzebowanie na energię” kryje się nie tylko prąd. Do tego grona w tym kontekście należy również ogrzewanie czy wentylacja. Pozwala to na ocenę zapotrzebowania w ciągu roku.

Świadectwo musi mieć każdy

Jak informuje muratorplus.pl, od 28 kwietnia obowiązek posiadania świadectwa energetycznego będzie również dotyczył lokali lub domów wybudowanych przed 2009 rokiem. Dokument będzie wymagany jako załącznik do umowy najmu lub aktu notarialnego.

Świadectwo energetyczne zostaje wystawione po przeprowadzeniu specjalnego audytu. Ekspert sprawdza podczas niego wszystkie instalacje obecne na danej nieruchomości. Za brak świadectwa grozi kara pieniężna - do tej pory było to 10 tys. zł.

Będą również kontrole

Jest również element, który we właścicielach lub zarządcach nieruchomości może wzbudzić pewne obawy. Z informacji portalu muratorplus wynika, że chodzi o kontrole systemów ogrzewania. Za ich zlecenie będą odpowiadać wspomniane wyżej osoby.

Nowelizacja określa konkretne okresy kontroli danych instalacji. W przypadku kotłów o mocy poniżej 100 kW kontrola wystarczy na 5 lat, a powyżej 100 kW na paliwo stałe lub ciekłe - już tylko na 2 lata. Kotły gazowe powyżej 100 kW to już kontrole co 4 lata, zaś pozostałe źródła ciepła - co 3 lata.