BiznesINFO.pl
Zdjęcie poglądowe źródło: Pexels

Biznes Info

Ursus znalazł się na krawędzi. Polski gigant bardzo bliski upadku

7 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

Udostępnij:

Ursus, największy polski producent nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych walczy o życie. Sąd odrzucił wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne, co wzmacnia wyrok ogłaszający upadłość. Firma jednak jeszcze się nie poddała i walczy o utrzymanie na rynku. 

Sąd rejonowy w Warszawie odrzucił wniosek spółki o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Tym samym wyrok ogłaszający upadłość spółki Ursus, choć nieprawomocny jest skuteczny.

Ursus w tym roku miałaby 129 lat trwania na rynku

Ursus to największy lider polskiego rynku motoryzacyjnego, mechanizacji polskiego rolnictwa. Początki spółki sięgają 1893 roku. Spółka najpierw nosiła nazwę P7P “Posag siedmiu panien”, gdyż oszczędności siedmiu córek pozwoliły czterem biznesmenom stworzyć rynkowego giganta. 

Sytuacja finansowa Ursusa w skrócie 

Historia finansowa spółki jest pełna wzlotów i upadków. Najlepsze wyniki spółka osiągnęła w 1990 roku i zamknęła rok z zyskiem w wysokości 28 mld zł i przy zatrudnieniu 23 400 osób. Niestety rzeczywistość po upadku PRL-u okazała się brutalna. Podatki, długi, zakręcony kurek dotacji i spadek popytu na ciągniki były zbyt dużym ciosem dla zarządu. Największy kryzys spółka przechodziła w 1922 roku, gdzie wynik pokazał stratę 1200 mln zł. 

Po próbach wewnętrznej restrukturyzacji organizacyjnej i finansowej, spółka rozpoczęła wyprzedaż majątku, podzielono giganta na mniejsze spółki, ale to nie pomogło. Z 180 ha fabryki pozostało zaledwie kilka budynków. Firma mimo chęci przywrócenia świetności jeszcze z czasów PRL-u, nie odzyskała wigoru.

Czy Ursusa uda się odratować?

W spółkę w 2011 roku zainwestował Andrzej Zarajczyk, który miał już za sobą udaną restrukturyzację Pol-Motu. Spółka trafiła na GPW, nastąpiła ekspansja produktowa na nowe rynki zbytu. Ursus rozpoczął współpracę z Metecem, podpisał kontrakty z krajami afrykańskimi, między innymi z Etiopią

Reanimowany nowy Ursus osiągał kolejne sukcesy. Spółka wypracowała zysk w wysokości 22,9 mln zł. Na giełdzie w 2017 roku Ursus był wyceniany na kwotę 329 mln zł. Niestety po 2018 roku problemy finansowe zaczęły się pogłębiać, czego dowodem było 16 mln zł strat już w pierwszym półroczu 2018 roku. Spółka od tego momentu przedstawiała kolejne plany naprawcze, jednak plany pojawienia się nowych partnerów ratujących złą sytuację finansową spółki okazały się chwilowym płomykiem nadziei.

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Ceny metali opanowane przez totalny chaos. Fatalne wieści dla stabilności wielu gospodarek

Czytaj więcej >
flaga Niemiec, flickr

Handel

Ceny samochodów używanych w Niemczech rosną do niewyobrażalnych poziomów. Tendencja może przenieść się na nasz rynek

Czytaj więcej >

Handel

Niemiecka drogeria DM wchodzi na polski rynek za 2 dni. Dla pierwszych klientów przygotowano prezenty

Czytaj więcej >

Handel

InPost winduje ceny do góry. Firma podwyższa je drugi raz w ciągu miesiąca

Czytaj więcej >
skrzynka na listy

Handel

Fatalna wiadomość dla kierowców BMW, Mini i Porsche. Muszą udać się do serwisów

Czytaj więcej >

Handel

Biedronka od dziś wprowadza “tarczę antyinflacyjną”. Kluczowe produkty mają mocno potanieć

Czytaj więcej >