Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tym osobom też przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności. Nie wszyscy wiedzą
Elżbieta  Włodarska
Elżbieta Włodarska 30.06.2024 18:18

Tym osobom też przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności. Nie wszyscy wiedzą

Seniorzy
fot. Freepik

Jeśli masz wadę wrodzoną bądź cierpisz na przewlekłą chorobę, sprawdź, czy może przysługiwać Ci orzeczenie o niepełnosprawności. Dokument ten może znacznie pomóc Ci w uzyskaniu świadczeń oraz ulg, których zadaniem jest usprawnienie oraz poprawa codziennego życia osoby, która zmaga się z problemami zdrowotnymi.

Czym jest niepełnosprawność?

Niepełnosprawność jest dużym problemem i może znacznie rzutować na codzienne funkcjonowanie, bez względu na to, czy problemy znajdują się na podłożu fizycznym, czy intelektualnym. Może mieć ona różne rodzaje oraz stopnie - lekki, umiarkowany lub znaczny. 

Niepełnosprawnością najprościej można określić brak lub też znaczne utrudnienie możliwości zapewnienia sobie dobrej jakości życia w wyniku upośledzenia sprawności fizycznej i/lub psychicznej.

Płaca minimalna idzie w górę. O tym musisz wiedzieć wcześniej

Niepełnosprawność fizyczna - na te choroby oraz utrudnienia mogą powoływać się osoby wnioskujące o orzeczenie o niepełnosprawności

Osoby, które zmagają się z przewlekłymi lub trwałymi chorobami, utrudniającymi bądź nawet uniemożliwiającymi im codzienne funkcjonowanie, mogą starać się uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności. O jakich dokładnie problemach zdrowotnych mowa?

Zaburzenia głosu, mowy i słuchu, a także wzroku. Również, chcąc starać się o orzeczenie o niepełnosprawności, można powoływać się na upośledzenia narządu ruchu, tj. nowotwory narządu ruchu, choroby zwyrodnieniowe stawów czy zapalenia stawów z towarzyszącym zapaleniem stawów kręgosłupa - w zależności od stopnia uszkodzenia oraz wydolności czynnościowej.

Można się powoływać także na epilepsję, której towarzyszą nawracające napady padaczkowe, spowodowane przyczynami lub też wyraźnymi następstwami psychoneurologicznymi. Również choroby układu oddechowego, a także krążenia, mogą przyczynić się do otrzymania rzeczonego orzeczenia. Zalicza się do nich m.in. nowotwory płuc oraz opłucnej, które w konsekwencji mogą prowadzić do niewydolności oddechowej, czy niewydolnością żył głębokich, które mogą skutkować powikłaniami, tj. zapalenia czy owrzodzenia.

Również choroby układu pokarmowego mogą przyczynić się do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności. Są to np. choroby przełyku, które mogą spowodować długotrwałe zaburzenie jego prawidłowych funkcji, czy nowotwory układu pokarmowego. 

Także choroby układu moczowo-płciowego mogą stać się podstawą do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności. Są to m.in. nowotwory złośliwe układu moczowego, a także narządów płciowych czy również choroby nerek, które mogą skutkować przewlekłą mocznicą.

Również osoby, którym doskwierają choroby neurologiczne, mogą starać się o świadczenie o niepełnosprawności. Należą do nich schorzenia tj. guzy centralnego układu nerwowego, jednak tutaj wiele zależy od ich lokalizacji czy stopnia złośliwości, a także choroby układu pozapiramidowego choroby rdzenia kręgowego, a mianowicie uszkodzenie nerwów czaszkowych i obwodowych.

ZOBACZ TAKŻE: Urlop w kamperze i pod namiotem. Tyle zapłacimy za alternatywę hotelu

Niepełnosprawność umysłowa - na te choroby oraz utrudnienia mogą powoływać się osoby wnioskujące o orzeczenie o niepełnosprawności

Orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje również osobom, które zmagają się z problemami natury psychicznej. Mogą je otrzymać osoby, które cierpią na upośledzenie umysłowe, zaczynając już od upośledzenia w stopniu umiarkowanym. Powoływać się również można na choroby psychiczne, tj. zaburzenia psychotyczne, utrwalone zaburzenia lękowe o znacznym stopniu nasilenia, zaburzenia nastroju, począwszy od zaburzeń w umiarkowanym stopniu nasilenia, a także zespoły otępienne.