Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > ZUS znacząco zmienił zasady dotyczące zasiłków chorobowych. Wszystko od 1 stycznia
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 04.01.2022 01:00

ZUS znacząco zmienił zasady dotyczące zasiłków chorobowych. Wszystko od 1 stycznia

pilne zus
Biznes Info

ZUS od 1 stycznia 2022 r. wprowadził zmiany w zasiłkach chorobowych. Teraz nie będzie liczyło się na co chorujemy, a jedynie jak długo.

Z informacji ZUS wynika, że osoba ubezpieczona może pobierać zasiłek chorobowy przez 182 dni. Długość zasiłku może wzrosnąć jeśli ubezpieczony chory jest na gruźlicę lub jeśli choroba przebiega podczas ciąży. Wtedy długość zasiłku może wzrosnąć do 270 dni.

- Do końca ubiegłego roku ulegały zsumowaniu te nasze zwolnienia lekarskie, które pacjent  dostawał na tą samą chorobę, czyli była to tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych  chorobach czyli gdy eZLA było wystawiane przez lekarza na inną jednostkę chorobową – okres  zasiłkowy naliczany był na nowo. Obecnie nie ma znaczenia, na co chorujemy gdyż wszystkie zwolnienia, pomiędzy, którymi nie ma  przerwy 60 dni sumują się do wyczerpania rocznego – tak nowe przepisy tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Osoba, która wykorzysta 182 dni zasiłku chorobowego i nadal będzie pozostawała w stanie niezdolnym do ponownego podjęcia pracy, może złożyć wniosek o przyznanie świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy.

ZUS rozprawi się z fałszywymi zwolnieniami

Osoba, która pobrała zasiłek chorobowy a mimo to pracowała w tym czasie będzie zobowiązana do zwrócenia całego zasiłku.

Chociaż przepis obowiązywał już w ubiegłych latach, to teraz został umocniony prawnie poprzez wpisanie do go ustawy.

ZUS dementuje plotki

- Dementuję natomiast pojawiające się w mediach doniesienia jakobyśmy mieli zamiar pozyskiwać  informacje dotyczące naszych klientów od operatorów komórkowych czy banków. Nowe przepisy nie  dają nam takich uprawnień – przypomina Kowlska-Matis.

Za chwilę dodaje: - Zapewniam także, że nasi inspektorzy nie będą pytać sąsiadów o to jak ktoś spędza czas  przeznaczony na leczenie, bo mają wiele skuteczniejszych i bardziej wiarygodnych narzędzi do  sprawdzenia, czy ktoś prawidłowo korzysta ze zwolnienia –.

Nie oznacza to jednak wcale, że ZUS nie zyskał dodatkowej broni do weryfikacji zwolnień chorobowych: "Od 1  stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest uprawniony do pozyskiwania danych i  informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy  wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek." - czytamy w komunikacie od zakładu.