Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > To koniec z ogrzewaniem domów węglem i gazem? UE pracuje nad nowym zakazem
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.12.2023 19:16

To koniec z ogrzewaniem domów węglem i gazem? UE pracuje nad nowym zakazem

Kaloryfer
Iberion

Już niebawem w nowych budynkach nie będziemy mogli zamontować pieca na gaz ani na węgiel. Wszystko za sprawą nowej dyrektywy, którą chce wprowadzić Unia Europejska. Szykują się spore zmiany dla mieszkańców, a także dla właścicieli budynków.

Nowy zakaz Unii Europejskiej

Trwają negocjacje w sprawie projektu nowelizacji tak zwanej dyrektywy budynkowej. Chodzi w niej o to, żeby zmniejszyć emisyjność pochodzącą z ogrzewania budynków na terenie Unii Europejskiej.

W czwartek został uzgodniony kształt projektu, który będzie musiał teraz zostać przyjęty przez Parlament Europejski i Radę UE. Jeśli to dojdzie do skutku, to wtedy dyrektywa wejdzie w życie.

Te sklepy znikną z galerii handlowych w Polsce. Właśnie ogłoszono likwidację

Ogrzewanie na gaz i węgiel zakazane

Jeden z przepisów tej dyrektywy zakłada zakaz montowania w nowych budynkach instalacji grzewczych, w których będą spalane paliwa kopalne. Oznacza to, że nie zainstalujemy ani ogrzewania gazowego, ani też kotłów na węgiel.

Ten zakaz ma obowiązywać od 2028 roku dla budynków, które są własnością państwa lub samorządu. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne i inne budynki będące własnością prywatną, to przepisy mają wejść w życie w 2030 roku.

Szykują się ogromne zmiany w ogrzewaniu

Okazuje się, że dyrektywa zakłada docelowe zmodernizowanie wszystkich budynków. Oznacza to, że zakazy będą obejmowały także te, które powstały przed wejściem w życie tego projektu.

- Państwa członkowskie będą również musiały określić szczegółowe środki dotyczące wycofywania paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia, tak aby do 2040 roku całkowicie wycofywać kotły zasilane paliwami kopalnymi - informuje Komisja Europejska.

Tagi: gaz węgiel