Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > To koniec kopciuchów. Wielkie zmiany od przyszłego roku
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.11.2023 13:37

To koniec kopciuchów. Wielkie zmiany od przyszłego roku

Komin
Pixabay

Nowy rok kalendarzowy będzie przełomowym dla większości województw w Polsce. W życie wchodzą bowiem zakazy dotyczące pieców, tzw. kopciuchów. Już z wybiciem północy 1 stycznia nowe przepisy będą obowiązywać na terenie połowy terytorium Polski.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce

Polska ma poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza przez drobne pyły PM 2.5. Jak podaje serwis tvn24.pl, w latach 2021-2022 w czołówce najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znalazło się aż 12 miejsc z Polski.

Niechlubną listę polskich miejscowości otwiera Nowy Sącz, tuż za nim jest Piotrków Trybunalski. Niżej są również m.in. Kraków, Łomża, Katowice, Tarnów czy Zgierz.

Odpowiedzią na problem smogu w Polsce jest walka z tzw. kopciuchami. Do wymiany w domach jednorodzinnych pozostało według statystyk jeszcze ok. 3 mln pieców mających najgorsze parametry.

Polacy dostaną 125 zł zwrotu za prąd. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Czas ucieka

Zakazy, które wprowadzają samorządy terytorialne, wymuszają na właścicielach domów wymianę pieców na inne źródła ogrzewania. Ci, którzy zwlekali do ostatniej chwili, mogą jednak mieć spory problem - część z nowych przepisów jest już praktycznie za rogiem.

Najbliższe zmiany przepisów wchodzą w życie już z początkiem roku i obejmą swoim zasięgiem 8 województw - czyli aż połowę terytorium Polski. Konkretnie zmiany od stycznia obejmą:

  • woj. kujawsko-pomorskie
  • woj. lubelskie
  • woj. lubuskie
  • woj. podkarpackie
  • woj. pomorskie
  • woj. śląskie
  • woj. wielkopolskie
  • woj. zachodniopomorskie.

Trzy następne województwa - świętokrzyskie, dolnośląskie i małopolskie - wprowadzą zakaz kopciuchów na wiosnę lub w połowie przyszłego roku. Całkowity zakaz pieców poniżej klasy 5 na terenie Polski wejdzie w życie w 2028 roku.

Wymiana ogrzewania

Czym jednak ogrzać dom, jeżeli chce się pozbyć nielegalnego wkrótce kopciucha? Według danych z programu Czyste Powietrze, najpopularniejszym nowym źródłem ogrzewania są pompy ciepła - wnioski o dofinansowanie dotyczyły w 50 proc. właśnie tego źródła ciepła. Nieco mniej, ale wciąż popularne, jest montownie kondensacyjnych kotłów gazowych - w 33 proc. wniosków właściciele chcieli wymienić kopciuchy właśnie na to źródło ogrzewania.

Nie wszystkie województwa mają jednak jednolity terminarz wprowadzania zakazów eksploatacji pieców poniżej klasy 5. Z terminami, które obowiązują w danym województwie, najlepiej zapoznać się na stronach odpowiednich urzędów dotyczących wymiany kopciuchów.

źródło: tvn24.pl