Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fatalne wieści dla działkowców. Nowe przepisy są bezlitosne dla ROD
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.11.2023 11:00

Fatalne wieści dla działkowców. Nowe przepisy są bezlitosne dla ROD

Ogródek działkowy
BiznesINFO

Nowa wersja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym niesie poważny problem dla rodzinnych ogródków działkowych. Przepisy drastycznie ograniczają bowiem liczbę stref, w których mogą się one znajdować. W efekcie tysiące działkowców w całej Polsce może zobaczyć, jak spełnia się ich najgorszy sen.

Nowelizacja ustawy

W celu walki z “patodeweloperką” jakiś czas temu uchwalono nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Objęła ona również kwestię uporządkowania przestrzeni w miastach, co miało raz na zawsze wymazać problemy, z którymi do tej pory borykały się lokalne władze.

Okazuje się jednak, że likwidacja jednego problemu od razu rodzi kolejny. Tym razem rykoszetem ustawy dostali działkowcy, którzy obecnie żyją w niepewności co do przyszłości ich ogródków działkowych.

Zasięgnij porady notariusza za darmo. Już za kilka dni, to okazja jakich mało

Błąd w przepisach?

Z doniesień serwisu superbiz.se.pl wynika, że nowelizacja ustawy wprowadziła 13 rodzajów stref funkcjonalnych. W danej strefie mogą znajdować się wyłącznie określone rzeczy bądź funkcje - konkretną listę określa rozporządzenie ministra rozwoju i technologii. Samorządy mają czas do końca 2025 roku, aby uchwalić plany ogólne dzielące tereny gminne na takie strefy.

Problem leży w tym, że na wprowadzenie do planów ogólnych nie mają szans konkretne tereny zielone. Chodzi naturalnie o te ogródki działkowe, które znajdują się w sąsiedztwie innym niż zieleń bądź domy jednorodzinne. Według Polskiego Związku Działkowców, który alarmuje w swoim stanowisku co do nowego prawa, obecny projekt rozporządzenia wykluczyłby aż ok. 60 proc. istniejących rodzinnych ogródków działkowych z planów miejscowych.

Ministerstwo uspokaja

Do sprawy odniosło się także samo Ministerstwo Rozwoju i Technologii, na czele którego stoi Waldemar Buda. Krajowy Zarząd PZD skierował do niego prośbę o zwiększenie liczby stref funkcjonalnych, dopuszczających ogródki działkowe.

W odpowiedzi na prośbę działkowców ministerstwo zapowiedziało, że plany ogólne mają być poddawane konsultacjom. W efekcie strefy mają nie być wyznaczane w sposób pochopny.

źródło: superbiz.se.pl