Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nieoczekiwany efekt nowej funkcji. W urzędach panuje chaos
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 18.11.2023 11:15

Nieoczekiwany efekt nowej funkcji. W urzędach panuje chaos

Kolejka ludzi (zdjęcie ilustracyjne)
Piotr Molecki/East News, zdjęcie ilustracyjne

Od kilku dni Polacy mogą korzystać z nowej, bardzo praktycznej funkcji. Problem w tym, że mało kto przewidział efekt uboczny jej wprowadzenia - mianowicie to, co będzie się działo w urzędach.

Nowa funkcja dla Polaków

17 listopada był dniem przełomowym w kontekście bezpieczeństwa danych osobowych i bankowości. Tego dnia wprowadzono bowiem możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL.

Po co jednak taka opcja została udostępniona Polakom? Jak wynika z informacji serwisu fakt.pl, wszystko spowodowane jest względami bezpieczeństwa. Zastrzeżenie numeru PESEL ma bowiem chronić przed tym, że oszust weźmie na nasze dane kredyt lub dokona transakcji kupna lub sprzedaży.

Wiemy, ile Polacy wydają na Black Friday. Zaskakujące kwoty

Niespodziewane tłumy w urzędach

Udostępniając opcję zastrzeżenia numeru PESEL, autorzy chyba nie spodziewali się reakcji Polaków na nową możliwość. Jak wynika z relacji pana Tomasza dla serwisu fakt.pl, w urzędach utworzyły się z tego powodu olbrzymie kolejki.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bowiem możliwe na dwa sposoby. Pierwszym jest metoda stacjonarna - można z niej skorzystać na poczcie, w urzędzie gminy lub w banku. Drugą zaś jest aplikacja mObywatel.

Pewien delikatny szczegół

Okazało się, że większość osób stojących w kolejce w urzędzie gminy do którego wybrał się pan Tomasz, to byli emeryci. Dowiedzieli się o możliwości zastrzeżenia numeru PESEL z mediów i postanowili z niej skorzystać.

Problem w tym, że skorzystanie z tej opcji wiąże się z ograniczeniami. Przy próbie wypłaty pieniędzy z banku powyżej sumy trzech minimalnych wynagrodzeń - od lipca ten próg wynosi 8340 zł netto - otrzymamy odpowiedź odmowną. Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest darmowe, jednak w odróżnieniu od zastrzeżenia trzeba odczekać 12 godzin w celu podjęcia jakichkolwiek większych środków pieniężnych.

źródło: fakt.pl