Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wiemy, ile Polacy wydają na Black Friday. Zaskakujące kwoty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.11.2023 19:56

Wiemy, ile Polacy wydają na Black Friday. Zaskakujące kwoty

Galeria handlowa
Pixabay

Black Friday to dzień, w którym sklepy oferują swoim klientom atrakcyjne promocje. Firma PayPo przeprowadziła badanie, które wskazało, że zdecydowana większość Polaków robi zakupy w ten dzień. Wiemy także, ile wydają w ten dzień.

Black Friday w Polsce

Black Friday to dzień, w którym w sklepach obowiązują największe wyprzedaże w roku i zwykle przypada na ostatni piątek listopada. Wywodzi się on ze Stanów Zjednoczonych, ale już od dawna jest praktykowany także w wielu innych krajach, w tym w Polsce. 

Z czasem format Czarnego Piątku zaczął ewoluować i obecnie spora część sklepów wprowadza Black Weekend czy Black Week, czyli trzy lub nawet siedem dni z niższymi cenami produktów.

Od stycznia nowy podatek. Boją się go wszystkie branże

Co Polacy kupują na Black Friday?

Badanie firmy PayPo pokazuje, że podczas tych najgłośniejszych wyprzedaży w roku aż 74 proc. osób kupuje prezenty i akcesoria świąteczne, a 75 proc. osób nabywa odzież i obuwie. Wiele osób postanawia w tym czasie zainwestować w elektronikę (55 proc.), produkty do domu (49 proc.) czy kosmetyki (41 proc.). Część osób podczas Black Friday stawia na zakup produktów takich jak stroje kąpielowe czy walizki.

Ile Polacy wydają na Black Friday?

Dane z badania firmy PayPo wskazują, że aż 62 proc. ankietowanych celowo odkłada planowane zakupy po to, by skorzystać z wyprzedaży organizowanych na Black Friday. 35 proc. Polaków wydaje w ten dzień od 251 do 500 złotych, aż 21 proc. osób wydaje od 501 do 750 złotych natomiast 7 proc. Polaków robi zakupy za ponad 1 tys. złotych.