Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe dane NBP o inflacji. Jest spore zaskoczenie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.11.2023 16:39

Nowe dane NBP o inflacji. Jest spore zaskoczenie

Narodowy Bank Polski
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Narodowy Bank Polski podał nowe dane dotyczące inflacji. W informacji udostępnionej przez bank centralny znalazło się jednak dość zaskakujące określenie na obecną sytuację ekonomiczną Polski.

Nowe dane o inflacji

Co miesiąc Główny Urząd Statystyczny publikuje dane o inflacji w stosunku rocznym. Są one przedmiotem wielu dyskusji przez dłuższy czas po publikacji - głównie do czasu pojawienia się danych za następny miesiąc.

Jak podaje portal radiozet.pl, ostateczne dane GUS wskazują na spadek inflacji w październiku do poziomu 6,6 proc. Oznacza to spadek o 1,6 pp w porównaniu z wynikiem z miesiąca września.

Zaskakujący komentarz NBP

Swój komentarz do danych inflacyjnych opublikował także Narodowy Bank Polski. Zdaniem banku, inflacja w październiku po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 8 proc., zaś wskaźnik CPI znalazł się na poziomie 6,6 proc.

Jak wynika z treści komunikatu banku centralnego, wskaźnik CPI ma na celu ukazanie średniej zmiany cen całego koszyka zakupowego Polaków. Jest to jeden ze wskaźników inflacji bazowej i pozwala na lepsze zrozumienie tego, jaki konkretnie charakter ma inflacja.

"Koniec grozy inflacji"

Swoje zdanie w sprawie inflacji opublikował także prezes NBP Adam Glapiński. W jednym ze spotów Narodowego Banku Polskiego powiedział on, że skończyła się “groza inflacji”, co ma być “ogromnym sukcesem”.

Jak z kolei wynika z komentarza analityka Cinkciarz.pl Bartosza Sawickiego dla serwisu radiozet.pl, inflacja bazowa idzie w dół już siódmy miesiąc z rzędu. Jego zdaniem, wskaźnik ten do końca roku spadnie do okolic poziomu 7 proc. w stosunku rocznym.