Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zerowy VAT na żywność w 2024 roku? Tyle moglibyśmy zaoszczędzić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.11.2023 22:43

Zerowy VAT na żywność w 2024 roku? Tyle moglibyśmy zaoszczędzić

Sklep spożywczy
Marek BAZAK/East News

Zerowa stawka VAT obowiązuje w Polsce od początku lutego 2022 r. i ma obowiązywać jedynie do końca tego roku. Komisja Europejska wskazuje, że ostateczna decyzja o kształcie polityki fiskalnej należy do państw członkowskich. Ile możemy zaoszczędzić na zerowym podatku VAT w 2024 roku?

Koszt zerowego VAT na żywność dla państwa

Warto pamiętać, że utrzymywanie zerowego podatku VAT na żywność jest dla budżetu państwa ogromnym kosztem, a co za tym idzie - nie może być utrzymywane w nieskończoność. Prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych pokreślił, że proces podnoszenia podatku VAT powinien zostać rozłożony w czasie. - Przykładowo: najpierw ponieść VAT do 2 proc. od marca, a następnie do 5 proc. od wczesnej jesieni - przekazuje ekspert.

Nie zrobisz przelewu, nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz pieniędzy. Koniecznie przygotuj gotówkę

Podatek VAT a inflacja

Na ceny żywności nie składa się jedynie podatek VAT, ale także kilka innych czynników, takich jak chociażby marże handlowców i producentów, koszty produkcji żywności między innymi transportu, paliwa, cen prądu i gazu. Konsekwencją przywrócenia 5 proc. podatku VAT na żywność mogłoby się przyczynić do powrotu szybszego tempa wzrostu inflacji.

Ile możemy zaoszczędzić na zerowym VAT na żywność?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę roczne spożycie podstawowych produktów, to możemy zauważyć sporą różnicę w wydatkach. Przykładowo, obecnie przy zerowym podatku VAT za mleko płacimy 3,83 zł, a po doliczeniu do tej sumy 5 proc. VAT, płacilibyśmy 4,02 zł, co przy rocznym spożyciu 231 litrów oznacza, że ubyłoby nam 43,89 zł. Kolejnym takim przykładem mogą być jajka. Przyjmując, że zużyjemy w ciągu roku 157 jajek, to przy zerowym podatku VAT zaoszczędzimy ponad 73 zł.

Tagi: VAT