Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Posłowie dostali najnowsze tablety od Apple. Są droższe od laptopów dla uczniów
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 16.11.2023 21:15

Posłowie dostali najnowsze tablety od Apple. Są droższe od laptopów dla uczniów

Sejm
KAPiF

Posłowie ostatnio odebrali nowe tablety służbowe. Okazuje się, że jest to najnowszy sprzęt od firmy Apple i kosztowały dużo więcej niż laptopy, które jakiś czas temu otrzymali uczniowie szkół podstawowych.

Posłowie dostali nowe tablety

W poniedziałek 13 listopada, tuż po inauguracji Sejmu X kadencji posłowie otrzymali w prezencie nowe tablety. Mają one ograniczyć obieg dokumentów papierowych, wspomagać procesy cyfryzacji państwa, a także ułatwiać im codzienną pracę. Okazuje się, że Kancelaria Sejmu wydała na ten sprzęt łącznie 2,5 mln złotych, a swoje poprzednie tablety posłowie mogą odkupić za niewielkie pieniądze.

Od stycznia nowy podatek. Boją się go wszystkie branże

Jaki sprzęt otrzymali posłowie?

Posłowie teraz korzystają z najnowszego sprzętu od firmy Apple - iPada 10. generacji w najlepszej z możliwych konfiguracji. Obsługuje on sieć 5G, jest wyposażony w procesor A14 Bionic, a także pamięć 265 GB. Przetarg na nowe tablety dla posłów został rozstrzygnięty w sierpniu 2023 r. i przewidywał zamówienie na 600 urządzeń. Okazuje się, że sprzęt dla posłów był droższy, niż laptopy, które jakiś czas temu zostały rozdane uczniom szkół podstawowych.

Tablety dla posłów droższe niż laptopy dla uczniów

Każde takie urządzenie musi przejść przez specjalną procedurę zatwierdzającą, którą realizuje personel Biura Informatyki Sejmu. Jeden taki tablet to koszt rzędu ok. 4 tys. złotych. Jeśli chodzi natomiast o laptopy, które niedawno otrzymali uczniowie szkół podstawowych, to w zależności od lokalizacji cena za sztukę wahała się od 2 872,05 złotych do 2 950,77 złotych. 

Tagi: Sejm