Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ten przedmiot z PRL lądował na śmietnikach. Dziś płacą za niego nawet 8000 zł
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 26.05.2024 20:33

Ten przedmiot z PRL lądował na śmietnikach. Dziś płacą za niego nawet 8000 zł

filiżanki PRL
Fot. East News/Marek BAZAK

W czasach PRL porcelanowe naczynia często traktowane były jako codzienne przedmioty, które z czasem trafiały na śmietnik. Jednak współczesne czasy przynoszą renesans designu z tamtych lat, a porcelana z tego okresu staje się coraz bardziej pożądana. Za niektóre zestawy możemy dostać nawet 8000 zł. Sprawdź, czy nie masz go w swoim domu.

Powrót do przeszłości: r enesans porcelany z PRL

W latach 90. wiele porcelanowych naczyń z czasów PRL lądowało na śmietnikach, uważane za zbędne relikty minionej epoki. Dziś te same przedmioty przeżywają swój renesans. Wiele osób docenia ich unikalny design oraz historię, którą niosą ze sobą. Oferują za nie fortunę.

W tamtych latach w Polsce działało wiele fabryk ceramicznych, takich jak Ćmielów, Chodzież czy Bolesławiec, które produkowały przedmioty codziennego użytku. Teraz ich produkty zyskują status kultowych, często osiągając wysokie ceny na aukcjach i w sklepach kolekcjonerskich.

Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Kultowe wzory i limitowane edycje

Porcelana z PRL to nie tylko naczynia, ale i dzieła sztuki tworzone przez utalentowanych artystów i rzemieślników. Niektóre kolekcje były produkowane w limitowanych edycjach, co dziś czyni je jeszcze bardziej wartościowymi.

Przykładem jest zestaw “Dorota”, zaprojektowany przez Lubomira Tomaszewskiego. Ten wyjątkowy serwis powstał w fabryce ćmielowskiej porcelany i zdobył wiele nagród za swój innowacyjny design. Inspiracją do jego stworzenia były badania nad mechaniką dłoni, co zapewniło naczyń wyjątkową funkcjonalność.

Ile jest dziś wart zestaw "Dorota" z PRL?

Zestaw “Dorota” z 1961 roku stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Lubomira Tomaszewskiego. Zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu w 1963 roku, co tylko podkreśla jego wyjątkowość. 

Dziś serwis ten jest niezwykle cenny – na jednej z aukcji wyceniono go na 4-6 tys. zł, ale ostatecznie sprzedano za 8,5 tys. zł. Taki wzrost wartości pokazuje, jak bardzo wzrosła popularność porcelany z PRL i jak wielkim zainteresowaniem cieszą się te unikalne przedmioty.