Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ten produkt z Polski podbija Chiny. Wszyscy tam za nim szaleją
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.11.2023 19:07

Ten produkt z Polski podbija Chiny. Wszyscy tam za nim szaleją

flaga Chin
Domena publiczna

Jeden z polskich produktów podbił zagraniczny rynek i stał się wielkim hitem w Chinach. Zaledwie kilka lat temu nawet nie był znany na rynku chińskim, a teraz wyroby mleczarskie z Polski możemy znaleźć na półkach wielu sklepów.

Polskie wyroby wchodzą do Chin

W ostatnim czasie w Chinach wyraźnie wzrosło zainteresowanie wyrobami mleczarskimi. Wiąże się to z tym, że w restauracjach pojawia się coraz więcej zachodnich dań. Co ciekawe, aż 40 proc. importowanych produktów nabiałowych, to żółte sery. Wśród obywateli szczególnie furorę robią produkty marek takich jak Serenada czy Skarby Serowara ze Spółdzielni Mleczarni Spolmlek.

Legalny sposób, żeby nie płacić abonamentu RTV. Kontrolerzy będą bezradni

Polskie sery zdobywają chiński rynek

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego już kilka lat temu weszła na chiński rynek. Wszystko za sprawą udziału w prestiżowych targach SIAL w Szanghaju. Dzięki temu w 2019 roku do Chin trafiły sery z Podlasia.

- Chińczycy są wymagającymi konsumentami, przykładają dużą wagę do jakości, wartości odżywczych, rzetelności składników czy bezpieczeństwa żywności - mówił wówczas Paweł Gaca, Prezes Zarządu Spolmlek.

Popularne sery w Chinach

Wyroby mleczarskie z Polski docierają przede wszystkim do Pekinu oraz Szanghaju, ale także są dostępne na północy (Harbin) oraz na południu (Kanton). Na sklepowych półkach przede wszystkim możemy znaleźć rodzaje serów takie jak gouda, edam, cheddar, mozzarella czy ementaler. Sery w Chinach wciąż są towarem drogim i luksusowym, a wyroby z Polski oczarowały podniebienia mieszkańców Chin.